Prezydent RP Bronisław Komorowski: jesteśmy narodem optymistów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2013 08:39
– Nie ma kraju, który byłby rajem na ziemi, ale Polska należy do tych narodów, które mają się czym pochwalić, co przeżyć jako sukces wspólny – mówił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski w "Salonie politycznym Trójki".
Audio
  • Prezydent RP Bronisław Komorowski: jesteśmy narodem optymistów (Salon polityczny Trójki)
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i dziennikarz Trójki Marcin Zaborski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski i dziennikarz Trójki Marcin ZaborskiFoto: Fot.: Jacek Konecki

Prezydent Bronisław Komorowski w rozmowie z Marcinem Zaborskim zaznaczył, że rozumie potrzebę niektórych ludzi, by celebrować święta w nastroju żałobnym, pomnikowym. Ocenił, że stoi za tym nasza niełatwa historia, która sprzyja ugruntowaniu się obyczaju obchodzenia świąt nieco pompatycznie i "na smutno”. – Ale święta trzeba świętować. One są blisko potrzeby radości, okazywania dumy i optymizmu, dlatego staram się o zmianę sposobu obchodzenia świąt narodowych – podkreślił.

Prezydent uważa, że są dwie daty w historii Polski, które należy celebrować szczególnie radośnie. – To przede wszystkim 4 czerwca, który był przecież niełatwym zwycięstwem nad komunizmem. Podobnie rzecz się ma z 2 maja, świętem flagi narodowej – mówił.  Radosne świętowanie powinno mieć miejsce też 3 maja – w Święto Konstytucji.

Prezydent odniósł się też do wielkiej akcji społecznej Trójki i "Gazety Wyborczej" "Orzeł może", która ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. Prezydent RP objął akcję honorowym patronatem.

– O żadnym przymusie nie ma mowy. Polacy należą do narodu, który sam o sobie myśli, że jest narodem optymistów, a jednocześnie część opinii publicznej ulega nadmiernie budowanemu poczuciu beznadziejności – ocenił prezydent Bronisław Komorowski i przytoczył badania, z których wynika, że ponad 70 proc. Polaków bardzo dobrze ocenia własne życie i najbliższe otoczenie: pracę, rodzinę, miasto.
– Problem polega na tym, że  te "radości polskie” nie sumują się w skali wszystkich gmin oraz jeśli chodzi o ocenę państwa. Ale to już pytanie do dziennikarzy i polityków, którzy bardzo łatwo eksploatują politycznie właśnie pesymizm – zastrzegł. W ocenie Prezydenta spór o to jak świętować narodowe rocznice jest de facto zderzeniem dwóch wizji patriotyzmu: posągowego i nowoczesnego.
Bronisław Komorowski podkreślił, że jest orędownikiem poszanowania tradycyjnych form okazywania uczuć patriotycznych, ale - jak zaznaczył - trzeba szukać nowych form odpowiadających w większym stopniu potrzebom ludzi młodych.
– Nie sztuka żeby się "prażyć” w sosie patriotyzmu w kręgu średniego i starszego pokolenia. Chodzi o to, by młodzi Polacy przeżywali narodowe rocznice wedle tego, jak czują, chcą i potrafią je świętować. Zafundujmy sobie parę świąt, gdzie będziemy mogli patrzeć z dumą na to, co się nam udało i z optymizmem, co jest przed nami - mówił.
W ramach akcji "Orzeł może" zostanie m.in. zaprojektowana "Wspólna Metka". Od 2 do 26 maja na stronie orzelmoze.pl i za pomocą aplikacji na facebookowym profilu Trójki, można wybrać trzy spośród 15 najlepiej opisujących nas – Polaków zalet. W ten sposób zostanie wygenerowana osobista metka z określonym składem procentowym cech każdej osoby.

Z Prezydentem Bronisławem Komorowskim rozmawiał Marcin Zaborski.

Czytaj także

"Orzeł może" - zobacz teledysk do hymnu akcji!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 23:00
Na specjalne zamówienie i z myślą o promowaniu akcji "Orzeł może" powstała niezwykła piosenka. Możecie Państwo nie tylko jej posłuchać, ale obejrzeć nakręcony do niej teledysk oraz film zza kulis!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Orzeł może" - będzie się działo!

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 20:30
- Narobimy trochę bałaganu, po to, żeby zatrzymać na chwilę Polaka, który może nie jest tak skory do uśmiechu, do tego, żeby optymistycznie spojrzeć na różne rzeczy. Dlatego w tak ekstremalny sposób zaczynamy akcję "Orzeł może" - mówiła dyrektor Trójki Magda Jethon.
rozwiń zwiń