"Prawo abonamentowe jest anachroniczne"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 10:29
- Konieczna jest nowa ustawa o finansowaniu mediów publicznych. Obecna dożywa swoich dni. Abonament płaci osiem procent odbiorców – mówił w Trójce Jan Dworak, szef KRRiT.
Audio
  • Jan Dworak, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, o finansowaniu mediów publicznych i o Telewizji Trwam (Salon polityczny Trójki)
Jan Dworak
Jan DworakFoto: Polskie Radio

Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mówi, że proces cyfryzacji ostatecznie zostanie zakończony wiosną przyszłego roku, kiedy cztery nowe programy znajdą się na multipleksie.

Przyznał, że KRRiT nie ma zbyt wielu sukcesów jeśli chodzi o zmiany w mediach publicznych. Sytuacja nie zależy jednak tylko od rady. - Zrobiliśmy, co mogliśmy. Zwiększeniu uległa kwota abonamentu, która wpływa do mediów publicznych, w tym do Polskiego Radia – oświadczył. Dodał, że KRRiT wiele razy zwracała uwagę na to, że największym problemem jest obecny sposób ściągania abonamentu. – Jest anachroniczny i dożywa swoich dni. Może będzie ”skuteczny” przez rok, przez dwa. W cudzysłowie skuteczny, bo płaci 8 procent słuchaczy i widzów – zaznaczył.

>> Abonament - serwis specjalny Polskiego Radia

Jan Dworak dodał, że prawo abonamentowe jest dziurawe, bo nie ma chociażby środków kontroli osób, które nie zarejestrowały odbiorników. – A to jest ta  zasada, która nie powinna obowiązywać, bo przecież nikt nie będzie rejestrował telefonu komórkowego – a to też jest odbiornik – powiedział gość Trójki.  

W ocenie Dworaka prace nad nową ustawą o finansowaniu mediów albo będą podjęte teraz, albo dopiero za trzy lata, po wyborach. – To wielka groźba dla mediów publicznych – zaznaczył.

Jan Dworak poinformował, że podjęto już w związku z tym prace w ministerstwie kultury, bierze w nich udział KRRiT. Gość Trójki wyraził nadzieję,  że za decyzjami eksperckimi pójdą polityczne.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

Czytaj także

KRRiT apeluje w Sejmie o nową ustawę o abonamencie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 19:28
Wiceprzewodniczący KRRiT Witold Graboś na posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu Państwa zauważył, że ściągalność opłaty wzrosła, ale - według jego słów - abonament "zestarzał się z przyczyn technologicznych". Zadeklarował poparcie przez Radę "każdej rozsądnej propozycji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

YouTube wprowadza płatne kanały

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 11:00
Na początek portal zaoferuje 30 płatnych kanałów. W pilotowej fazie abonament ma kosztować od 0,99 do 7,99 dol. miesięcznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat przyjął sprawozdanie KRRiT

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 21:23
Ze sprawozdania wynika, że w ubiegłym roku z abonamentu radiowo-telewizyjnego udało się pozyskać 550 mln zł. Rok wcześniej było to 470 mln zł.
rozwiń zwiń