Szef BBN: Mazowiecki był jednym z najważniejszych ludzi w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 09:00
Śmierć Tadeusza Mazowieckiego to ogromna strata, zaskoczenie – mówił w Trójce gen. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Audio
  • Stanisław Koziej w "Salonie politycznym Trójki" o śmierci Tadeusza Mazowieckiego i o problemach bezpieczeństwa narodowego
Stanisław Koziej
Stanisław KoziejFoto: Salon polityczny Trójki

Szef BBN mówi, że Tadeusz Mazowiecki był jedną z najważniejszych postaci w Polsce w ostatnich dekadach. Dla gen. Stanisława Kozieja to osobisty wstrząs, bo przez ostatnie kilka lat często widywał się z premierem Tadeuszem Mazowieckim. Zaznacza, że w kontaktach codziennych, w pracy, Mazowiecki był człowiekiem zwyczajnym. Zachowywał się spokojnie, był dociekliwy, interesował się sprawami państwa, czytał raporty o strategicznych problemach Polski.

Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier po 1945 roku, zmarł nad ranem w wieku 86 lat.

Gościem Trójki był Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Trójka/IAR/agkm


***

Tadeusz Mazowiecki urodził się w 1927 roku w Płocku. W latach 1946-55 należał do stowarzyszenia "Pax". W 1956 roku był współzałożycielem warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, a w 1957 miesięcznika "Więź", którego był redaktorem naczelnym. W 1980 roku był przewodniczącym komisji ekspertów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, a później doradcą Lecha Wałęsy. W czasie stanu wojennego internowany.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

Tadeusz Mazowiecki był współtwórcą porozumień Okrągłego Stołu. We wrześniu 1989 roku został powołany na urząd premiera, który piastował do grudnia 1990 roku. Był współzałożycielem, a w latach 1991-95 przewodniczącym Unii Demokratycznej. W latach 1994-2003 przewodniczący Unii Wolności. W latach 1992-95 był specjalnym wysłannikiem Komisji Praw Człowieka ONZ do byłej Jugosławii. Od 2010 roku Mazowiecki był doradcą prezydenta do spraw polityki krajowej i zagranicznej. W 1995 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

 

 

Czytaj także

Tadeusz Mazowiecki nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 18:00
W poniedziałek nad ranem w wieku 86 lat odszedł od nas Tadeusz Mazowiecki. W czasie swojej ostatniej wizyty w Dwójce polityk opowiadał, że chciałby dotrzeć do młodych i powiedzieć im, że polityka może mieć głębszy sens.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Tadeusz Mazowiecki

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 22:21
Tadeusz Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Tadeusz Mazowiecki. Bronisław Komorowski: z głębokim żalem przyjąłem tę wiadomość

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 10:24
"Prezydent z głębokim żalem przyjął wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera III Rzeczpospolitej, doradcy prezydenta RP" - poinformowała kancelaria Bronisława Komorowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Osiatyński: Tadeusz Mazowiecki to najwybitniejszy polityk ostatnich dekad

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 08:49
- Tadeusz Mazowiecki myślał w kategoriach perspektywicznych i strategicznych. Myślał o dobru ogółu - mówił w Jedynce Jerzy Osiatyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador USA o Mazowieckim: założyciel demokratycznej Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 08:34
Kondolencje po śmierci Tadeusza Mazowieckiego złożył ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Stephen Mull zamieścił krótki wpis na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sikorski: Tadeusz Mazowiecki ma olbrzymie zasługi dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 08:48
Tadeusz Mazowiecki jest postacią historyczną, która zapoczątkowała proces transformacji w Polsce - wspomina byłego premiera szef MSZ Radosław Sikorski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Tadeusz Mazowiecki. "Pozostanie symbolem wolnej Polski"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 09:14
Nie żyje Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier po 1945 roku. Były sekretarz episkopatu bp Tadeusz Pieronek podkreślił, że Tadeusz Mazowiecki w swojej działalności zawsze kierował się dobrem społecznym.
rozwiń zwiń