Chaos w sprawie ACTA miał wystraszyć rząd

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 08:30
Po raz drugi pojawia się sytuacja, kiedy następuje mocne uderzenie na kilka dni przed podpisaniem dokumentu. To by świadczyło o tym, że to sprytnie zaplanowana akcja – powiedziała Julia Pitera o proteście w sprawie ACTA.
Audio
Julia Pitera
Julia PiteraFoto: Polskie Radio

Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej uważa, że porozumienie ACTA powinno zostać w czwartek podpisane przez polski rząd. - To dopiero pierwszy krok, potem będzie otwarta procedura ratyfikacyjna i wątpliwości będzie można w tym zakresie rozwiać – zaznaczyła. Posłanka Pitera powiedziała, że nie można się wycofywać zupełnie z porozumienia, które ma ważny wymiar międzynarodowy.  Kradzież praw następuje przekrojowo poprzez różne państwa  – zaznaczyła.

Czy przeprowadzono dostateczne konsultacje w tej sprawie? Minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił, ze wysłał informacje w tej sprawie do 30 organizacji, jedna odpowiedziała negatywnie, a niektóre podmioty  w ogóle nie zareagowały. Jednak Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych i Rzecznik Praw Obywatelskich wskazują, że odbyła się niedostateczna liczba konsultacji

Julia Pitera mówi, że ACTA była już w 2010 roku w listopadzie jawna, stąd dziwi jest mówienie o tajności tej ustawy. Polscy europosłowie brali udział w głosowaniu, część opozycji polskiej poparła ten dokument, oprócz SLD. Stąd opozycja wiedziała o tym problemie.

- Po raz drugi pojawia się sytuacja, kiedy następuje mocne uderzenie na kilka dni przed podpisaniem dokumentu,  co by świadczyło o tym, że to sprytnie zaplanowana akcja –zauważyła przy tym Julia Pitera.

Posłanka PO mówiła, że te same podmioty, które protestują teraz, mogły się skrzyknąć wcześniej i zgłosić formalnie uwagi, wystąpić o wysłuchanie publiczne  etc. - Zainteresowanie obudziło się na 6 dni przed podpisaniem dokumentu, podejrzewam, że chodziło o wprowadzenie tak potwornego chaosu, żeby rząd się wystraszył i wycofał – powiedziała.

/

agkm

Czytaj TREŚĆ UMOWY ACTA >>>

Czytaj także

Protest w polskim internecie przeciwko umowie ACTA

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 00:38
Polscy internauci protestują przeciwko zapisom umowy ACTA, która ich zdaniem ogranicza wolność w światowej sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pospolite ruszenie internautów - ale za późno

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 07:30
Szkoda, że pospolite ruszenie polskich internautów w sprawie zapisów ACTA zostało uruchomione dopiero teraz - mówi Jacek Protasiewicz, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego (PO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZAIKS broni ACTA. "Internauci są manipulowani"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 08:02
Przeciwnicy ACTA zapominają, że już w tej chwili z urzędu piractwo ścigane jest przez organy wymiaru sprawiedliwości - piszą szefowie Stowarzyszenia Autorów.
rozwiń zwiń