X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trójka czyta "Bolka i Lolka"

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 06:30
Z okazji 35-lecia powstania serii "Bolek i Lolek" przypominamy jeden z najpopularniejszych seriali animowanych dla dzieci. 1 czerwca przez cały dzień dziennikarze Trójki czytali na antenie przygody dwóch znanych na całym świecie urwisów. W roli narratora wystąpiła Anna Maria Jopek.
Audio
Kadr z filmu animowanego Bolek i Lolek.
Kadr z filmu animowanego "Bolek i Lolek". Foto: PAP/B. Różyc

Obok Anny Marii Jopek zaproszenie od Trójki przyjął Macio Moretti – awangardowy muzyk, który stworzył zabawną warstwę dźwiękową do cyklu scenek, w których wzięło udział … ponad trzydziestu wykonawców.

W roli Bolka wystąpili: Artur Andrus, Marcin Kydryński, Dariusz Bugalski, Marek Niedźwiecki, Krystian Hanke, Tomasz Żąda, Robert Kantereit, Michał Olszański, Michał Margański, Jan Niebudek, Jan Chojnacki oraz Fisz.

W roli Lolka: Adam Malecki, Wojciech Mann, Kuba Strzyczkowski, Paweł Sołtys, Marek Proszek, Piotr Stelmach, Mariusz Owczarek, Piotr Baron, Marcin Łukawski, Ryszard Jaźwiński, Piotr Metz oraz Wojciech Waglewski.

Byli także: Babcia – Magda Jethon, Mama – Agnieszka Szydłowska, Dziadek – Ernest Zozuń, Tata – Jerzy Sosnowski, Stanisław – Michał Nogaś, Pani Chmielewska – Beata Michniewicz oraz Ciocia Ela – Elżbieta Walendzik.

Wszystkich odcinków można również posłuchać na stronie internetowej Trójki.

Klikając w ikonę wideo, możesz zobaczyć, jak Anna Maria Jopek i dziennikarze Trójki nagrywali "Bolka i Lolka".


Historia dwóch urwisów

"Bolek i Lolek" na ekranie zaistnieli w 1963 roku (wtedy wyświetlono pierwszy odcinek ich przygód), w odpowiedzi na zapotrzebowanie Telewizji Polskiej na bajkę o dwóch chłopcach przeżywających przygody znane z książek dla dzieci i młodzieży.

Zlecenie otrzymał Władysław Nehrebecki, ale prawdziwymi pomysłodawcami bajki byli jego synowie, którzy wtedy mieli 7 i 9 lat. Imiona głównych bohaterów serii nawiązują do przedwojennego filmu "Bolek i Lolek" z 1936 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego, w którym obie tytułowe postacie grał Adolf Dymsza.

Niektórzy do dziś borykają się z problemami rozróżnienia bohaterów, w związku z tym podpowiadamy. Bolek jest wyższy i szczuplejszy, nosi czerwone szorty i żółtą bluzę, a Lolek to ten niższy i tęższy, zazwyczaj ubrany w zbyt obszerne fioletowe spodnie na szelkach i biały podkoszulek. Gdyby dorośli należałoby o nich mówić Bolesław i Karol!

Całą historię "Bolka i Lolka" można przeczytać na stronie polskieradio.pl/kultura >>>


Czytaj także

"W świecie kreskówek"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 19:10
Barwna opowieść o historii polskich filmów rysunkowych. W Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej narodziły się takie postacie jak Bolek i Lolek, czy Reksio. Dawni pracownicy studia opowiadają o tym, ile czasu trwało kiedyś wyprodukowanie 10-minutowego odcinka filmu rysunkowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulturysta - Bolek i Lolek

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2011 07:00
Rysunkowi synowie Władysława Nehrebeckiego. Bohaterowie serii filmów animowanych, która od 1962 roku powstawała przez 23 lata! Ulubieńcy publiczności w każdym wieku. Zaangażowani społecznie - występują nie tylko w bajkach, ale także w filmach edukacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko, co chcesz wiedzieć o Bolku i Lolku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 10:53
Choć Bolesław i Karol zaistnieli w 1962 roku to dopiero 1977 roku przemówili, są dziećmi Władysława Nehrebeckiego. Znamy ich wszyscy. Oto Bolek i Lolek.
rozwiń zwiń