Putin na uroczystościach w Normandii. "To kpina wobec wolnego świata"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 10:52
Goście Trójki skomentowali spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z zachodnimi przywódcami oraz prezydentem elektem Ukrainy Petro Poroszenką przy okazji obchodów 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii.
Audio
  • "Śniadanie w Trójce" o obecności Władimira Putina podczas obchodów 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii i wystąpieniu Baracka Obamy w Warszawie
Prezydent Rosji Władimir Putin ( z lewej), kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Czecz Milosz Zeman na uroczystościach z okazji 70. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii, na plaży Sword w Ouistreham
Prezydent Rosji Władimir Putin ( z lewej), kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Czecz Milosz Zeman na uroczystościach z okazji 70. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii, na plaży Sword w OuistrehamFoto: PAP/Jacek Turczyk

Przesłanie pokoju w 70-tą rocznicę lądowania w Normandii>>>

Jarosław Kalinowski (PSL) zaznaczył, że mamy konflikt, w którym giną ludzie i widać wyraźnie, że służby ukraińskie, razem z wojskiem, nie są w stanie doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie rozlewu krwi. - Bez szukania porozumienia nie dojdzie do uspokojenia. Mówił o tym też Petro Poroszenko, który stwierdził, że dla ustabilizowania sytuacji na Ukrainie potrzebne jest też porozumienie Ukrainy ze stroną rosyjską. Presja państw zachodnich na Władimira Putina, na Rosję, jest więc absolutnie niezbędna - podkreślił polityk.

Mariusz Błaszczak (PiS) powiedział, że rozmowy są bardzo ważne, ale piątkowe spotkanie nie prowadzi do porozumienia, lecz do umocnienia pozycji Putina, który jest agresorem i jest odpowiedzialny za ofiary na Ukrainie. Zdaniem gościa Trójki w piątek prezydent Rosji kpił z Zachodu. - Putin po raz kolejny mówił, że on nie ma żadnego związku z tym co dzieje się na wschodzie Ukrainie. Tymczasem samozwańczy liderzy, którzy tam rządzą są Rosjanami. Nie kryją się z tym - stwierdził Błaszczak. Polityk dodał, że dotyczy to także kwestii dostaw gazu. - To buta, pogarda, kpina wobec wolnego świata. Taka polityka do niczego dobrego nie doprowadzi. Jeżeli już szukać analogii historycznych, to tych niemieckich za czasów Hitlera przed II wojną światową - zaznaczył gość Trójki.

Zobacz serwis specjalny poświęcony sytuacji na Ukrainie >>>

Rafał Grupiński (PO) ocenił, że piątkowe wydarzenia w wymowie międzynarodowej nie budowały pozycji Putina. W opinii gościa Trójki prezydent Rosji poniósł wizerunkową klęskę. - Cameron nie podał mu ręki przy przywitaniu, a wszyscy politycy zgodnie się od niego odsuwali - mówił Grupiński. - Najważniejsze były jednak rozmowy, m.in. konsekwentna postawa prezydenta Obamy, który tuż przed wczorajszymi uroczystościami napomniał Francję, aby zrobiła pauzę jeśli chodzi o sprzedaż Mistrali do Rosji - zaznaczył polityk.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta powiedział, że polityka izolacji Putina i sankcji dyplomatycznych przynosi sukcesy. - Putin wycofał armię znad granicy, ale wspiera nadal separatystów. Ukraina nie da sobie sama rady w walce z nimi. Ten konflikt może trwać bardzo długo, a ludzie nadal będą ginąć - mówił gość Trójki. Wujec dodał, że przywódcy państw zachodnich nadal muszą prezentować "twardą postawę", a jeśli Putin nie zmieni kierunku działań, będą potrzebne kolejne sankcje.

Jerzy Wenderlich (SLD) tłumaczył, że "każda rozmowa jest lepsza od braku rozmowy". - Cieszę się, że Putin uczestniczył w tych uroczystościach. Myślę, że on sam dostrzegł ten "inny świat", bo wcześniej non stop przebywał w Rosji, nie odbywał żadnych wizyt, otaczany był rosyjskimi mediami, bałwochwalczym zgiełkiem na jego cześć, 80 procentami poparcia. A tutaj zobaczył, że nie jest tak pięknie, nie jest adorowany - podkreślił polityk. Wenderlich był pod wrażeniem zachowania Angeli Merkel. - Była animatorką kluczowych rozmów i to ona doprowadziła do tego, że Poroszenko stanął koło Putina. Dobrze, że kończy się ta izolacja prezydenta Rosji - dodał.

Andrzej Rozenek (Twój Ruch) podkreślił, że myślenie o tym, że Putin będzie na piątkowych uroczystościach izolowany było głęboką naiwnością. - Rosja jest ogromnym rynkiem zbytu, partnerzy rosyjscy w Europie chcą z nim rozmawiać i dali temu wyraz - stwierdził polityk. Zdaniem Rozenka, straszenie Polaków wojną było bez sensu. - "Nadymanie się", że możemy Rosję zablokować i wpędzić Putina w sankcje również było nieprawdziwe. Mieliśmy tego przykład w Normandii - stwierdził gość Trójki. - Najwyższy czas, by nasza dyplomacja otrząsnęła się z rusofobii i zaczęła myśleć racjonalnie o tym, gdzie jest interes Polski - dodał.

Goście Trójki rozmawiali również o wystąpieniu Baracka Obamy w Warszawie i o tym, czy zwiększyć przychody na armię.

Gośćmi programu ”Śniadanie w Trójce” byli Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta RP, Mariusz Błaszczak (PiS), Rafał Grupiński (PO), Jarosław Kalinowski (PSL), Andrzej Rozenek (Twój Ruch), Jerzy Wenderlich (SLD).

Rozmawiała Beata Michniewicz.

Do słuchania "Śniadania w Trójce"zapraszamy w każdą sobotę, między 9.05 a 10.00.

mr, gs

Czytaj także

Polityczne rozmowy w Normandii

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 21:18
Podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy lądowania w Normandii Władimir Putin spotkał się z Barackiem Obamą, Francois Hollandem, Angelą Merkel, a także z prezydentem Ukrainy – Petro Poroszenką. Czy te rozmowy oznaczają początek stabilizacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłanie pokoju w 70-tą rocznicę lądowania w Normandii

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 21:30
Główne uroczystości odbyły się na "Plaży Sword" w miejscowości Ouistreham. Zorganizowano je na plaży, na której ustawiono między innymi cztery wielkie namioty i ułożono wielką mapę Europy, na której pokazano inscenizację.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin chce rozejmu na Ukrainie. ”W niedzielę zaczynają się rozmowy Kijowa z Moskwą”

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 23:59
Władimir Putin rozmawiał w Normandii z Petrem Poroszenką. Prezydent Rosji wezwał Kijów do zakończenia akcji zbrojnej na wschodzie. Ostrzegł Europę przed zakręceniem kurka, jeśli gaz rewersem popłynąłby na Ukrainę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina i Rosja będą rozmawiać o gazie. Bez Unii

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 07:16
Rozmowy mają dotyczyć ceny, za jaką Ukraina będzie kupowała od Rosji gaz. Dwustronny charakter rozmów wymogła strona rosyjska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt ws. Ukrainy wkracza w nową fazę? "Pewne okno się tutaj otwiera"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 08:02
Prezydent Barack Obama zakończył wizytę w Europie nieco bardziej optymistyczny, ale wciąż dominuje niepewność co do prawdziwych intencji prezydenta Rosji - ocenia amerykańska prasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nadzieje na pokój są przedwczesne". Prasa o Putinie w Normandii

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 08:21
Niemiecka prasa pozytywnie ocenia spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z zachodnimi przywódcami oraz prezydentem elektem Ukrainy Petro Poroszenką przy okazji obchodów 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii, lecz ostrzega przed zbytnim optymizmem.
rozwiń zwiń