Cień politycznych sporów na obchodach 1050-lecia chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 10:57
Jakie znaczenie dla polityków biorących udział w audycji "Śniadanie w Trójce" mają obchody 1050-lecia chrztu Polski?
Audio
  • Politycy w Trójce o obchodach 1050-lecia chrztu Polski (Śniadanie w Trójce)
Msza w Poznaniu z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i powstania państwa polskiego
Msza w Poznaniu z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i powstania państwa polskiegoFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński z PiS podkreślał w radiowej Trójce, że obchody 1050-lecia chrztu Polski łączą wymiar państwowy i religijny. Zaznaczył, że ten pierwszy był szczególnie widoczny w orędziu prezydenta Andrzeja Dudy, a drugi podczas sprawowania liturgii przez metropolitę poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego.

Adam Struzik z PSL zwracał uwagę na znaczenie katolicyzmu w historii naszego kraju i dodał, że pomagał on Polakom przetrwać czas zaborów i okupacji hitlerowskiej.

O tym, że po rocznicowych uroczystościach wrócą na porządek dzienny spory polityczne, mówiła wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej. Oceniając orędzie prezydenta, przekonywała, że zabrakło w nim odniesienia do konstytucji i praworządności.

- Dzień przed obchodami PiS popełniło bardzo duży błąd, wprowadzając temat Trybunału, który nie przygotował odpowiedniej atmosfery pod obchody rocznicy. Zachowanie PO i Nowoczesnej też pozostawiało wiele do życzenia - komentował wicemarszałek Stanisław Tyszka z Kukiz'15.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

O znaczeniu wartości europejskich opierających się na chrześcijaństwie, na przykładzie swojego rodzinnego Dolnego Śląska, który należał do Czech, Prus i Polski, mówił z kolei rzecznik prezydenta Marek Magierowski.

Poseł Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej przekonywał zaś, że wejście Polski do wspólnoty europejskiej, powoduje, że powinna ona przestrzegać obowiązujących w niej wartości. Jego zdaniem na uroczystościach cieniem położyła się krytyczna rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski.

Politycy mówili również o sprawie głosowania nad wyborem Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK i rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Barbara Dolniak (Nowoczesna), Adam Struzik (Polskie Stronnictwo Ludowe), Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Marek Magierowski (Kancelaria Prezydenta RP), Stanisław Tyszka (Kukiz'15)
Data emisji: 16.04.2016
Godzina emisji: 9.08

pp/mk

Czytaj także

1050-lecie Chrztu Polski. "Każda wspólnota potrzebuje symboli"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 07:56
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński mówił w "Sygnałach dnia", że bez Chrztu Polski nie byłoby państwa polskiego. Sobota jest trzecim dniem obchodów 1050. rocznicy tego wydarzenia.
rozwiń zwiń