Czy jest szansa na wybór nowego prezesa NBP ponad politycznymi podziałami?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2016 11:00
Prof. Adam Glapiński jest kandydatem na szefa Narodowego Banku Polskiego - podała Kancelaria Prezydenta. Pojawiają się głosy, że najtrudniejszym zadaniem, które stanie przed nowym prezesem NBP, będzie zachowanie niezależności Banku Centralnego.
Audio
  • Czy prof. Adam Glapiński będzie niezależnym prezesem NBP? (Śniadanie w Trójce)
Prof. Adam Glapiński to doświadczony ekonomista i polityk, kojarzony z obecnie rządzącym obozem
Prof. Adam Glapiński to doświadczony ekonomista i polityk, kojarzony z obecnie rządzącym obozemFoto: PAP/Rafał Guz

Małgorzata Sadurska podkreśla, że zdaniem Andrzeja Dudy prof. Adam Glapiński jest "najlepszym kandydatem, jakiego można sobie wyobrazić". - Ma ogromne doświadczenie zarówno ekonomiczne, jak i naukowe - mówi gość Trójki.

- Mam nadzieję, że Sejm, ponad podziałami politycznymi, zaakceptuje wskazanie pana prezydenta - zaznacza szefowa Kancelarii Prezydenta.


Czytaj więcej
nbp 1200.jpg
Prof. Adam Glapiński kandydatem na nowego prezesa NBP

Zdaniem Andrzeja Halickiego z PO, prof. Adam Glapiński nie jest rekomendowany dlatego, że jest ekspertem, ale dlatego, że jest bardzo lojalny wobec Jarosława Kaczyńskiego. - Kolejna instytucja, która powinna być niezależna i prowadzić - nawet w pewnej kontrze - politykę związaną z utrzymaniem wartości złotego, będzie poddana partyjnej presji - ocenia poseł. - To kolejna instytucja, która jest zawłaszczana przez Prawo i Sprawiedliwość - dodaje.

Joanna Scheuring-Wielgus mówi, że Nowoczesna jest zadowolona z tej kandydatury, ale podkreśla jednocześnie, że to na razie jedynie kandydatura. - Do momentu ogłoszenia prof. Glapińskiego szefem NBP wiele jeszcze może się wydarzyć - mówi rozmówczyni Beaty Michniewicz i także dodaje, że "niestety profesor jest kolegą Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza. - Bardzo bym sobie życzyła, żeby jednak prezesem NBP była osoba naprawdę niezależna i kompetentna - podkreśla posłanka.

Zdaniem Joachima Brudzińskiego (PiS), możliwy jest wybór prezesa NBP ponad podziałami politycznymi i "obok toczonego obecnie bardzo intensywnego sporu politycznego". Świadczyć mają o tym pozytywne opinie ekonomistów. - Ekonomistów dalekich od posądzenia o sympatie wobec PiS - mówi poseł. - Słyszymy, że doświadczony, konserwatywny, ale modelowy - dodaje.

Stanisław Tyszka (Kukiz'15) podkreśla, że kluczową cechą prezesa NBP powinna być jego niezależność. - Jesteśmy wstępnie nastawieni pozytywnie, ale będziemy chcieli uzyskać od prof. Adama Glapińskiego odpowiedzi na kilka pytań - zaznacza gość Trójki.

Jarosław Kalinowski (PSL) także przyznaje, że profesor jest osobą bardzo doświadczoną, zarówno w zakresie finansów publicznych, jak i funkcjonowaniu Banku Centralnego. - Jest także osobą doświadczoną politycznie. Pozostaje jedynie znak zapytania, co do potencjalnej prawdziwej niezależności - mówi poseł.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gośćmi Trójki, którzy mówili także o liście ministra finansów Pawła Szałamachy do prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, pomyśle KE na podział imigrantów, oraz marszach, które przejdą w sobotę ulicami Warszawy.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), Joachim Brudziński (Prawo i Sprawiedliwość), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Małgorzata Sadurska (Kancelaria Prezydenta RP), Stanisław Tyszka (Kukiz'15) i Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska).

Data emisji: 07.05.2016

Godzina emisji: 9.08

kh/fbi


Czytaj także

Wicepremier: Konstytucja Biznesu ma powstać jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 09:30
- Chcemy zaproponować Konstytucję Biznesu w ciągu najbliższych paru miesięcy. Aby miała jak najlepszy skutek, zamierzamy ją teraz szeroko konsultować z przedsiębiorcami - mówił w Trójce wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń