X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sejm zmieni regulamin? Opozycja jest przeciwna

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 10:45
Czy możliwe jest wspólne opracowanie zmian w regulaminie Sejmu? Zaproponował to w tym tygodniu w Trójce poseł PiS Joachim Brudziński. Podczas "Śniadania w Trójce" politycy opozycji uznali, że nie jest to potrzebne.
Audio
  • "Śniadanie w Trójce": m.in. o rezygnacji szefa Biura Ochrony Rządu. planowanych zmianach w regulaminie Sejmu, postulowanych zmianach w samorządach (Śniadanie w Trójce)
Posłowie na Sali Plenarnej w budynku Sejmu
Posłowie na Sali Plenarnej w budynku SejmuFoto: PAP/Paweł Supernak

Wicemarszałek Sejmu, poseł PiS Joachim Brudziński, mówił w piątek (27.01) w Trójce, że nad regulaminem mogłyby pracować wszystkie partie parlamentarne. Powiedział też, że jeśli wcześniej wszyscy zadeklarują w formie porozumienia, że powstrzymają się od takich działań jak blokowanie mównicy, nie będzie wniosków do prokuratury w sprawie złamania prawa w sprawie wydarzeń w grudniu w Sejmie.

Marek Jakubiak (Kukiz'15) stwierdził, że nie zmieniałby regulaminu. - Trzeba wybierać posłów, którzy nie będą blokowali mównicy - stwierdził. Powinni się oni umieć zachowywać - mówił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) podkreśliła, że jeśli chce się przeprowadzić zmiany w regulaminie, należy zaprosić do rozmów wszystkie kluby parlamentarne. - Tymczasem nikt z nas nie zna propozycji tych zmian - powiedziała. Czytając notatkę na temat zmian, odniosła wrażenie, że marszałek już wymyślił, jakie zmiany chce wprowadzić.

Z kolei poseł Rafał Grupiński (PO) powiedział, że należy przestrzegać obecnie obowiązującego regulaminu i skierował taki apel do marszałka Sejmu. - Więcej wymaga się od tego, kto ma większość, kieruje pracami Sejmu i Senatu, powinien umiejętnie postępować tak, żeby uwzględniać prawa opozycji.

Według europosła Jarosława Kalinowskiego (PSL) problemem nie dotyczy regulaminu. Jak mówił, był wicemarszałkiem przez dwie kadencje i współpraca z marszałkami Sejmu zawsze układała się dobrze. Według niego obecny marszałek sobie nie radzi.

- Tego rodzaju komentarze mają przykryć to, co się stało po 16 grudnia - ocenił Jan Maria Jackowski (PiS). Według niego doszło do złamania regulaminu, "bezprawnego zachowania części posłów opozycji". Dodał, że takie sytuacje nie są opisane w regulaminie, bo jego twórcom nie przyszły one do głowy.

Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta) uważa, że propozycja wicemarszałka Sejmu Joachima Brudzińskiego jest bardzo dobra, chodzi o to by uspokoić emocje i skupić się na pracy merytorycznej, legislacyjnej w Sejmie.

Więcej w audycji. W programie była mowa również o postulowanych reformach samorządu, wypadku z udziałem szefa MON i dymisji szefa BOR.

***

- Regulamin Sejmu wymaga korekt, które uniemożliwią m.in. blokowanie mównicy czy utrudnianie prowadzenia obrad - tak mówił w piątek w Trójce wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS). Jak jednocześnie dodał, cały czas jest aktualna oferta porozumienia z opozycją. - Co do tego, że regulamin Sejmu wymaga korekty, to myślę, że chyba nie ma posła - czy to z opozycji, czy z partii rządzącej - który miałby pod tym względem jakieś wątpliwości - powiedział w "Salonie politycznym Trójki".

- Powinny to być zmiany takie, które uniemożliwią tym parlamentarzystom, którzy chcieliby się dopuścić ewidentnego nie tylko złamania regulaminu, ale i również Kodeksu karnego. Za złamanie Kodeksu karnego uważam chociażby blokowanie stołu prezydialnego, czy również fizyczne uniemożliwienie prowadzenia obrad drugiej osobie w państwie, czyli marszałkowi Sejmu - zaznaczył wicemarszałek.

Na pytanie, czy PiS złoży doniesienie do prokuratury w sprawie blokowania mównicy i uniemożliwiania prowadzenia obrad 16 grudnia 2016 roku i później odparł: "My w tej sprawie mówimy już długo rzecz następującą: wydaje się oczywistym i koniecznym, aby nastąpiło porozumienie między wszystkimi siłami politycznymi zasiadającymi w parlamencie. Ale porozumienie opisane, spisane, potwierdzone wspólną deklaracją wszystkich liderów, przede wszystkim liderów partii opozycyjnych, szefów klubów opozycyjnych, że nie powinno być zgody i akceptacji do takich zachowań, jakie miały miejsce 16 grudnia i po 16 grudnia".

Brudziński podkreślił, że oferta porozumienia z opozycją jest cały czas aktualna. - Jeżeli takie porozumienie udałoby się nam osiągnąć, jeżeli stanęlibyśmy wspólnie przed opinią publiczną i powiedzielibyśmy, że uważamy, że nie tylko była swojego rodzaju zbrodnia na wizerunku polskiego Sejmu i wizerunku polskiego parlamentaryzmu, i że wszystkie odpowiedzialne siły polityczne zakładają i deklarują, że już nie będzie powtórki z tych awantur, które miały miejsce wokół fotela marszałka, to wtedy jako Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy gotowi nie tylko nie kierować tej sprawy do prokuratury, ale w ramach swoistego rodzaju abolicji zastosować zasadę, że przystępujemy do nowego rozdania - zadeklarował polityk PiS.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna), Marek Jakubiak (Kukiz'15)Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jan Maria Jackowski (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 28.01.2016
Godzina emisji:
9.08

Trójka/PAP/agkm/fbi

Czytaj także

Premier: Andrzej Pawlikowski nie jest już szefem BOR

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 11:37
Gen. bryg. Andrzej Pawlikowski został odwołany ze stanowiska szefa Biura Ochrony Rządu; tymczasowo jego obowiązki pełni zastępca szefa BOR płk Tomasz Kędzierski. Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że wkrótce zapadnie decyzja, kto ostatecznie stanie na czele BOR.
rozwiń zwiń