Wniosek o wotum nieufności dla rządu. Czy ma on sens? Kto go poprze?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 10:54
Politycy, którzy chcą zagłosować za wnioskiem, przekonują, że chodzi o podsumowanie działalności PiS i debatę o stanie państwa. Ci, którzy są przeciwni wnioskowi twierdzą, że opozycja idzie na zderzenie ze ścianą.
Audio
  • Wniosek o wotum nieufności dla rządu (Śniadanie w Trójce)
Premier RP Beata Szydło
Premier RP Beata SzydłoFoto: PAP/Marcin Obara

Platforma Obywatelska zaprezentowała w piątek w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem PO na premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna.

- Naszym zadaniem jest przede wszystkim jedna sprawa - bo przecież zdajemy sobie sprawę z arytmetyki - mianowicie przeprowadzenie debaty publicznej o stanie państwa - wskazał Rafał Grupiński z PO w audycji "Śniadanie w Trójce".

Jarosław Kalinowski z PSL przekazał, że jego ugrupowanie poprze wniosek. Dodał, że oczywiście głosowanie zakończy się fiaskiem, "bo wiadomo, kto ma większość".

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej powiedziała, że jej partia "zapewne, być może" poprze wniosek. Stwierdziła, że "fakt, iż przed jego zgłoszeniem nie rozmawiano z partiami, które miałaby go poprzeć źle wróży na przyszłość".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Zdaniem Jacka Sasina z PiS, w tej sprawie nie chodzi o sam wniosek a o rywalizację, o to, kto będzie liderem opozycji. - W tej odsłonie okazało się, że Schetyna i PO ograli Petru i Nowoczesną - oświadczył.

Grzegorz Długi z ruchu Kukiz'15 zauważył, że jest wiele ważnych spraw do przedyskutowania. Tymczasem - według niego - posłowie będą marnowali czas na kwestię, która nie ma najmniejszego sensu.

- Ja się nie dziwię, że długo trwało wyznaczanie kandydata opozycji na premiera. Opozycja idzie na zderzenie ze ścianą, bo wiadomo, jaki będzie wynik głosowania - zaznaczył Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta RP.

Wysłuchaj audycji, w której goście Trójki skomentowali dymisję szefa Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych gen. Jerzego Guta. Dyskutowaliśmy także o udziale ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego w spotkaniu G20 w Baden-Baden.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Marek Magierowski (Kancelaria Prezydenta RP)Jacek Sasin (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 18.03.2017
Godzina emisji: 9.08

kk/fbi

Czytaj także

PO składa wniosek o wotum nieufności dla rządu PiS. Terlecki: wniosek jest bez szans

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 18:03
PO zaprezentowała w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem Platformy na nowego premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna - poinformował w piątek Sławomir Neumann (PO). Jak komentował szef klubu PiS Ryszard Terlecki, wniosek Platformy jest bez szans.
rozwiń zwiń