X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Uprzejma rozmowa jest dużo lepsza niż arogancja". Politycy o rozmowach ministra zdrowia z rezydentami

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 10:48
Politycy dyskutowali o spotkaniu ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z lekarzami rezydentami, którzy domagają się wzrostu nakładów na służbę zdrowia i podwyżek.
Audio
  • "Mamy krok w dobrą stronę, ale zobaczymy, jakie będą efekty". Politycy o rozmowach ministra zdrowia z lekarzami rezydentami (Śniadanie w Trójce)
Minister zdrowia  Łukasz Szumowski
Minister zdrowia Łukasz Szumowski Foto: PAP/Jakub Kamiński

Spotkanie rezydentów z następcą Konstantego Radziwiłła w Centrum "Dialog" trwało wczoraj prawie pięć godzin. – Negocjacje trwają. Teraz będziemy analizowali, jak możemy dalej postępować. Pojawiło się światełko w tunelu – powiedział po zakończeniu spotkania minister Szumowski.

Optymistycznie do dalszych rozmów nastawieni są także protestujący lekarze rezydenci. "Jest nadzieja na dostrzeżenie pacjenta przez system i zażegnanie kryzysu kadrowego. Bardzo na to liczymy" – czytamy w komentarzu Porozumienia Rezydentów na Twitterze.

Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z .Nowoczesnej oceniała w "Śniadaniu w Trójce", że rozmowy to za mało. – Rozmawiać możemy bez końca. Ważne by były efekty tych rozmów – podkreślała.

– Zasada dobrego cara, który wymienia złego bojara, mam nadzieje, tym razem nie zadziała – mówił poseł PSL Piotr Zgorzelski. – Poprzedni minister z ogromną dezynwolturą i w sposób urągający jakimkolwiek zasadom kultury traktował rezydentów. Ten natomiast potrafi 4 godziny rozmawiać o problemach istotnych dla pacjentów. To oczywiście krok w dobrą stronę, ale zobaczymy, jakie będą efekty – dodawał.

Grzegorz Długi z Kukiz'15 liczy tymczasem, że spór załagodzi prezydent. – Zmiany w służbie zdrowia są potrzebne i liczymy na to, że Andrzej Duda przejmie inicjatywę nie w sensie merytorycznym, ale w sensie organizacyjnym. Zbierze wszystkich do siebie i nie wypuści z pokoju dopóki się nie dogadają – przekonywał.

Paweł Soloch z Kancelarii Prezydenta nie odniósł się do słów Grzegorza Długiego. Stwierdził jedynie, że rząd po rekonstrukcji kontynuuje dialog. – To bardzo dobra informacja. Jesteśmy pełni dobrych myśli, że to doprowadzi do porozumienia i zakończenia sporu, również w perspektywie myślenia o dalszych zmianach – zapewniał Paweł Soloch.

Andrzej Halicki z PO tymczasem przypomniał, że Platforma zaproponowała ponadpartyjny "Pakt dla zdrowia". M.in. zwiększenie nakładu na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w ciągu czterech najbliższych lat. To była odpowiedź na trwający od początku października protest głodowy lekarzy rezydentów. – Wskazaliśmy 11 pozycji, które bez wątpienia nie muszą być finansowane, jeśli nie ma pieniędzy na zdrowie. Pytanie tylko czy minister Szumowski będzie na tyle silny, by zabrać np. finanse z MON czy z innych obszarów, by przeznaczyć je na służbę zdrowia – pytał Andrzej Halicki.

Ryszard Czarnecki z PiS zapewniał, że intencją rządu są nie tylko dobre rozmowy, ale przede wszystkim rozwiązanie sporu. – Cieszą mnie te pochwały pod adresem ministra Szumowskiego. Cieszy mnie to, że rezydenci dostrzegają dużą szanse na przełamanie pewnego pata. Oczywiście, każde porozumienie musi być oparte o pewne ramy finansowe, ale jest dobra wola i są konkrety – zapewniał.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Piotr Zgorzelski (PSL), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Barbara Dolniak (.Nowoczesna), Ryszard Czarnecki (PiS), Andrzej Halicki (PO), Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP)
Data emisji: 20.01.2018
Godzina emisji: 9.08

ksem/ml