Korzyści dla rodziny czy ideologizacja życia? Spory polityków o zakaz handlu w niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 09:01
Niedziela 11 marca to pierwszy dzień, w którym zacznie obowiązywać zakaz handlu. Do sprawy tej odnieśli się goście audycji "Śniadanie w Trójce". Politycy w różny sposób komentowali obowiązujące przepisy, ale zgadzali się, że z pewnością zakaz handlu w niektóre niedziele wpłynie na codzienne życie Polaków.
Audio
  • Politycy o zakazie handlu w niedzielę (Śniadanie w Trójce)
Zakaz handlu w niedzielę - zdjęcie ilustracyjne
Zakaz handlu w niedzielę - zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Grzegorz Długi (Kukiz '15) uważa, że zamieszanie wokół zakazu handlu w niedziele jest sztucznie podgrzewane. – Jest stanowcza przesada w tej medialnej jatce, jakby nie wiadomo co się działo – powiedział poseł. – Nie jest to tragedia narodowa. Łatwo to obejść. Należy podejść zdroworozsądkowo. Nie popadajmy w żadne ideologiczne spory – powiedział gość Trójki.

Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska) zwracał z kolei uwagę na brak konsekwencji w uchwalonym prawie. – Mamy do czynienia z dziwnym przedsięwzięciem. Nie ma konsekwencji, część niedziel będzie wolna od zakazu handlu – powiedział poseł PO. – Z punktu widzenia pracownika niewiele się zmieni. Pracownicy będą musieli dłużej pracować w nocy z soboty na niedzielę, a potem z niedzieli na poniedziałek. To jest źle przeprowadzony pomysł ustawowy – podkreślał poseł opozycji.

Adam Kwiatkowski nie zgadzał się z zarzutami polityka PO. – To ewolucyjne wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę. Ze zdziwieniem słucham słów o zbliżającej się katastrofie. Na Zachodzie działa to od dawna i katastrofy nie ma. Przypomnę, że jest to jedna z zapowiedzi podnoszonych w kampanii wyborczej i my realizujemy swoje zobowiązania – powiedział szef Gabinetu Prezydenta RP.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Tu jest tylko ideologia. Ma być niedziela dla rodziny, dla Kościoła i koniec – mówił poseł Adam Szłapka (.Nowoczesna). – Przecież tak naprawdę chodzi tylko o ideologizację życia w Polsce. Gdyby chodziło o los pracowników, wprowadzono by wyższe stawki wynagrodzenia za pracę w niedziele – powiedział poseł.

Z tymi zarzutami nie zgadzał się Michał Dworczyk. – Przyjęliśmy i uchwaliliśmy projekt obywatelski. Ustawa zaczyna działać. Jeśli prawo będzie łamane, to inspekcja pracy będzie się temu przyglądać. Cieszę się, że ta ustawa weszła w życie. Jeśli będą nieprawidłowości, będziemy reagować – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jarosław Kalinowski (PSL) nie szczędził słów krytyki pod adresem autorów nowego prawa. – Mamy liczne próby obchodzenia ustawy. Myślę, że realny jest scenariusz węgierski, czyli odejście od niej – powiedział europoseł.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Adam Szłapka (.Nowoczesna), Michał Dworczyk (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów), Adam Kwiatkowski (szef Gabinetu Prezydenta RP)
Data emisji: 10.03.2018 
Godzina emisji: 9.08

ms/kw

Czytaj także

Czy wysokie nagrody dla członków Rady Ministrów były konieczne?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 11:34
Nie milkną echa komentarzy w sprawie nagród przyznanych w 2017 roku członkom Rady Ministrów. Sprawę na antenie radiowej Trójki komentowali przedstawiciele partii zasiadających w Sejmie oraz przedstawiciel kancelarii prezydenta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki w Berlinie. Nowe otwarcie czy spóźniona wizyta?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 10:50
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem w Wilnie, a Mateusz Morawiecki z Angelą Merkel w Berlinie. Rozmowy szefa rządu i głowy państwa komentowali politycy goszcząc w "Śniadaniu w Trójce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Negocjacje ws. budżetu UE. Jakie będą skutki dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 11:51
Zapowiadają się trudne negocjacje w sprawie nowego unijnego budżetu po 2020 roku. Wczorajszy nieformalny szczyt w Brukseli potwierdził różnice zdań we Wspólnocie, jeśli chodzi o wysokość wydatków w nowym budżecie. O sprawie dyskutowali goście "Śniadania w Trójce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyjść z kryzysu w stosunkach polsko-izraelskich? Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 11:12
Uchwalona przez polski parlament nowelizacja ustawy o IPN wywołała wiele protestów na arenie międzynarodowej. Ustawa zaczęła obowiązywać 1 marca br. Tego samego dnia doszło w Jerozolimie do pierwszego spotkania polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. O stosunkach polsko-izraelskich i szansach na wyjście z kryzysu w relacjach międzypaństwowych rozmawiali goście audycji "Śniadanie w Trójce".
rozwiń zwiń