Atak na ambasadora Marka Magierowskiego i relacje polsko-izraelskie. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 10:56
Atak na ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego sprawił, że znów mówi się szeroko o relacjach polsko-izraelskich. Do tego dochodzi kwestia ustawy 447 dotyczącej zwrotu mienia żydowskiego pozbawionego spadkobierców, którą – po uchwaleniu przez Kongres – podpisał prezydent USA Donald Trump. Do tych kwestii odnieśli się goście audycji "Śniadanie w Trójce".
Audio
  • Relacje polsko-izraelskie w kontekście ataku na ambasadora Marka Magierowskiego i ustawy 447 podpisanej przez Donalda Trumpa (Śniadanie w Trójce)
Marek Magierowski
Marek MagierowskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został we wtorek zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. W związku z atakiem, do MSZ w środę została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, która wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, deklarując zarazem pomoc władz izraelskich w jego pełnym wyjaśnieniu. W piątek prezydent Andrzej Duda w liście do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina napisał, że z najwyższym zaniepokojeniem przyjął wiadomość o ataku. Podkreślił, że akt ten jest odbierany jako wyraz uprzedzeń i wrogości wobec Polski.

Błażej Spychalski powiedział, że skierowanie słów przez polskiego prezydenta w kierunku głowy izraelskiego państwa było ogromnie ważne. – Doszło do ataku na tle narodowościowym i musiały być użyte bardzo mocne słowa. Musiały one wybrzmieć ze strony przedstawiciela naszych najwyższych władz. Napaść, która się wydarzyła, nie może być pomijana. Tym bardziej że nastąpiła na tle narodowościowym – zaznaczył.

Patryk Jaki odniósł się zaś do kwestii ustawy 447. – W Polsce sprawa mienia bezspadkowego jest uregulowana od dawna w taki sposób, że jeżeli nie ma spadkobiercy, to majątek przechodzi na Skarb Państwa. Problem jest taki, że w związku z ustawą 447 Polska znów musi przypominać, kto był ofiarą, a kto katem – stwierdził.

Grzegorz Długi podkreślił, że brakuje mu odniesienia się do sprawy władz Izraela. – Tego, by w sposób wyraźny odcięły się od tej napaści i powiedziały, że stało się coś niedobrego – powiedział. Dodał, że jego zdaniem list prezydenta Polski jest elementem kampanii wyborczej. – To kwestia pobudzenia elektoratu. W przeciwnym razie zostałby on wysłany wcześniej. Jeśli zaś chodzi o ustawę 447, to jest ona niszczeniem i omijaniem polskiego prawa – oznajmił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jarosław Kalinowski docenił działania Marka Magierowskiego jako ambasadora. – Ostatnie dwa lata w relacjach polsko-izraelskich były bardzo trudne, a mimo to ambasador zachowywał najwyższą klasę – podkreślił. Odniósł się również do ustawy 447. – Ktoś chciałby nam zrobić problem, którego nie ma. Kto? Prawnicy spadkobierców, dla których skończyła się żyła złota i próbują sobie zrobić drugą, a przecież nie ma takiego w Polsce prawa, żeby bezspadkowo wypłacać komukolwiek pieniądze – dodał.

Jarosław Sellin zauważył, że ustawa 447 jest problemem nie izraelskim, ale amerykańskim. – Kongres stworzył ją po to, by przygotować raport i przekazać amerykańskiemu ministerstwu spraw zagranicznych w celu monitorowania przez nie restytucji mienia po ofiarach Holokaustu – powiedział. Dodał, że nie wiązałby ustawy 447 z wzmacnianiem obecności amerykańskiej w Polsce. – Dlatego że jest to w interesie USA – zaznaczył.

Zdaniem Andrzeja Halickiego ustawa 447 nie ma żadnych skutków prawnych w Polsce. – Nie ma podstawy działania, w związku z tym powinno być jasne i twarde stanowisko rządu. Niepokoi mnie jego brak i brak takich rozmów, które oficjalnie ten temat mogłyby przeciąć. Dobrze, że miała miejsce odpowiedź prezydenta po skandalicznym ataku na ambasadora, ale nie wyjaśniła całej sytuacji – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta RP), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 18.05.2019
Godzina emisji: 9.08

bb/ml