X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Atak na ambasadora Marka Magierowskiego i relacje polsko-izraelskie. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 10:56
Atak na ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego sprawił, że znów mówi się szeroko o relacjach polsko-izraelskich. Do tego dochodzi kwestia ustawy 447 dotyczącej zwrotu mienia żydowskiego pozbawionego spadkobierców, którą – po uchwaleniu przez Kongres – podpisał prezydent USA Donald Trump. Do tych kwestii odnieśli się goście audycji "Śniadanie w Trójce".
Audio
  • Relacje polsko-izraelskie w kontekście ataku na ambasadora Marka Magierowskiego i ustawy 447 podpisanej przez Donalda Trumpa (Śniadanie w Trójce)
Marek Magierowski
Marek MagierowskiFoto: PAP/Leszek Szymański

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został we wtorek zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. W związku z atakiem, do MSZ w środę została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, która wyraziła ubolewanie z powodu incydentu, deklarując zarazem pomoc władz izraelskich w jego pełnym wyjaśnieniu. W piątek prezydent Andrzej Duda w liście do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina napisał, że z najwyższym zaniepokojeniem przyjął wiadomość o ataku. Podkreślił, że akt ten jest odbierany jako wyraz uprzedzeń i wrogości wobec Polski.

Błażej Spychalski powiedział, że skierowanie słów przez polskiego prezydenta w kierunku głowy izraelskiego państwa było ogromnie ważne. – Doszło do ataku na tle narodowościowym i musiały być użyte bardzo mocne słowa. Musiały one wybrzmieć ze strony przedstawiciela naszych najwyższych władz. Napaść, która się wydarzyła, nie może być pomijana. Tym bardziej że nastąpiła na tle narodowościowym – zaznaczył.

Patryk Jaki odniósł się zaś do kwestii ustawy 447. – W Polsce sprawa mienia bezspadkowego jest uregulowana od dawna w taki sposób, że jeżeli nie ma spadkobiercy, to majątek przechodzi na Skarb Państwa. Problem jest taki, że w związku z ustawą 447 Polska znów musi przypominać, kto był ofiarą, a kto katem – stwierdził.

Grzegorz Długi podkreślił, że brakuje mu odniesienia się do sprawy władz Izraela. – Tego, by w sposób wyraźny odcięły się od tej napaści i powiedziały, że stało się coś niedobrego – powiedział. Dodał, że jego zdaniem list prezydenta Polski jest elementem kampanii wyborczej. – To kwestia pobudzenia elektoratu. W przeciwnym razie zostałby on wysłany wcześniej. Jeśli zaś chodzi o ustawę 447, to jest ona niszczeniem i omijaniem polskiego prawa – oznajmił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jarosław Kalinowski docenił działania Marka Magierowskiego jako ambasadora. – Ostatnie dwa lata w relacjach polsko-izraelskich były bardzo trudne, a mimo to ambasador zachowywał najwyższą klasę – podkreślił. Odniósł się również do ustawy 447. – Ktoś chciałby nam zrobić problem, którego nie ma. Kto? Prawnicy spadkobierców, dla których skończyła się żyła złota i próbują sobie zrobić drugą, a przecież nie ma takiego w Polsce prawa, żeby bezspadkowo wypłacać komukolwiek pieniądze – dodał.

Jarosław Sellin zauważył, że ustawa 447 jest problemem nie izraelskim, ale amerykańskim. – Kongres stworzył ją po to, by przygotować raport i przekazać amerykańskiemu ministerstwu spraw zagranicznych w celu monitorowania przez nie restytucji mienia po ofiarach Holokaustu – powiedział. Dodał, że nie wiązałby ustawy 447 z wzmacnianiem obecności amerykańskiej w Polsce. – Dlatego że jest to w interesie USA – zaznaczył.

Zdaniem Andrzeja Halickiego ustawa 447 nie ma żadnych skutków prawnych w Polsce. – Nie ma podstawy działania, w związku z tym powinno być jasne i twarde stanowisko rządu. Niepokoi mnie jego brak i brak takich rozmów, które oficjalnie ten temat mogłyby przeciąć. Dobrze, że miała miejsce odpowiedź prezydenta po skandalicznym ataku na ambasadora, ale nie wyjaśniła całej sytuacji – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta RP), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 18.05.2019
Godzina emisji: 9.08

bb/ml