X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Śniadanie w Trójce". Konwencje wyborcze partii politycznych

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 10:41
– Nasz program to ponad 100 stron materiałów. Na konwencji w Lublinie będzie Jarosław Kaczyński, będzie premier Mateusz Morawiecki i premier Beata Szydło. Poruszymy kwestię administracji państwowej, odniesiemy się też do zdrowia i edukacji – zapowiedział w "Śniadaniu w Trójce" Witold Waszczykowski, europoseł PiS. Politycy goszczący w studio dyskutowali o poszczególnych programach wyborczych.
Audio
  • Politycy o programach wyborczych i bieżących wydarzeniach politycznych (Śniadanie w Trójce)
Uczestnicy konwencji regionalnej PiS z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego w Elblągu
Uczestnicy konwencji regionalnej PiS z udziałem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego w ElbląguFoto: PAP/Adam Warżawa

Goście audycji przedstawili główne założenia programów wyborczych swoich ugrupowań, a także szeroko je skomentowali. Odnieśli się oni również do aktualnych wydarzeń politycznych, w tym do uroczystych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Swój program przedstawimy w Sandomierzu. Koalicja Polska wprowadzi emeryturę bez podatków. Nie chcemy, aby emeryci płacili podwójnie. My dajemy im dużo lepszą sytuację materialną niż "trzynasta" emerytura. Jesteśmy na czwartym miejscu od końca, jeżeli chodzi o wydatki na służbę zdrowia. Musimy wydawać na nią więcej – zapowiedział Władysław Teofil Bartoszewski.

– Chcemy również pomagać przedsiębiorcom i obniżyć podatki dla osób samozatrudnionych, bo oni przynoszą PKB w tym kraju. Popieramy mieszany system wyborczy z okręgami jednomandatowymi i koncepcję referendów – dodał. 

Premie za aktywność

Główne postulaty PO-KO przedstawiła Katarzyna Lubnauer. – Nasz program to rozbudowany projekt. Podstawą tego programu jest koncentracja na ludziach aktywnych i pracujących. Chcemy wprowadzić premie za aktywność na umowie o pracę dla osób, które zarabiają najmniej. To duża ulga także dla osób zatrudnionych w sferze budżetowej. Zachowamy wszystkie programy społeczne wprowadzone przez PiS – zapowiedziała.

– Kolejnym elementem jest kwestia zdrowia. Uważamy, że jednym z elementów wyłączających osoby aktywne to opieka nad osobami starszymi, w związku z tym chcemy wprowadzić czek opiekuńczy. Zamierzamy także walczyć ze smogiem, odejść od węgla i postawić na alternatywne źródła energii. Mamy jednak przewidziane środki na rozwój Śląska i nie zamierzamy likwidować kopalni – twierdzi posłanka PO-KO.

– To, co powiedziała Katarzyna Lubnauer o programie wyborczym, to niemal kopia programu Lewicy. Cieszymy się jednak, że Koalicja Obywatelska bierze od nas dobre wzorce – oznajmił Krzysztof Gawkowski z Lewicy. – Dodałbym do tego rozliczanie wszystkich przedsiębiorstw przez Internet. Dla każdego damy emeryturę obywatelską, min. 1600 zł. Mówimy także o rozliczeniu tego, co jest obecnie. Zbigniew Ziobro powinien stanąć przed Trybunałem Stanu i do tego doprowadzimy – podkreślił.

– Warto wsłuchiwać się uważnie w nasz program wyborczy. My swój program zrealizujemy w przeciwieństwie do opozycji – zapowiedział Michał WójcikSekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości RP. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Warszawa poza Mazowszem?

Politycy dyskutowali także o pomyśle podziału administracyjnego woj. mazowieckiego. Zdaniem Katarzyny Lubnauer to chwytanie się brzytwy przez partię rządzącą. – To, co PiS próbuje zrobić z Warszawą to całkowite oddzielenie tego miasta od Mazowsza. PiS przegrywa regularnie w województwie mazowieckim, więc doszedł do wniosku, że jeśli stracił Warszawę to stworzy dwa województwa by przesunąć głosy wyborcze – zaznaczyła.

Krzysztof Gawkowski z Lewicy uważa, że taki podział byłby dobrym pomysłem. – Nie odcinamy się od możliwości rozdzielenia woj. mazowieckiego. Pieniądze, które może stracić Mazowsze dalekie od Warszawy to miliardy euro. Już w 2014 r. pojawiła się koncepcja podziału województwa. Okazało się, że można uzyskać odpowiedni poziom finansowania, ale jestem większość znawców mówi, że to się nie uda. PiS nic w tej sprawie nie mówiło – twierdzi poseł Lewicy. 

Zdaniem Pawła Sałka jest to kwestia do przemyślenia. – Są na świecie miasta wydzielone ze stanów czy landów. Warto zastanowić się nad tą sprawą, a debata w tej sprawie była jeszcze przed wejściem Polski do UE – powiedział doradca Prezydenta RP.

Zmiana narracji historycznej

– Chcieliśmy doprowadzić do zmiany narracji o II wojny światowej, bo przez nasze polskie zaniedbania zaczęły dominować narracja niemiecka, rosyjska i radziecka w tej sprawie. To nie prawda co mówią Rosjanie, że piszemy historię na nowo. My przywracamy fakty, że to Polska została zaatakowana i mnóstwo wycierpieliśmy podczas II wojny. Reakcje rosyjskie i izraelskie pokazują, że to był dobry ruch. Polacy też ginęli, nie tylko Żydzi – powiedział Witold Waszczykowski odnosząc się do obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Jak twierdzi Władysław Teofil Bartoszewski, przemówienie Andrzeja Dudy mogło zrobić dobre wrażenie. – Uroczystości były bardzo dobrze przygotowane, a przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy było bardzo dobre, natomiast przemówienie Mike'a Pence'a było marne – uważa poseł PSL.

Katarzyna Lubnauer krytycznie oceniła politykę rządu wobec USA. – PiS prowadzi politykę na kolanach ze zgiętym karkiem wobec USA. Ze strony prezydenta Dudy usłyszeliśmy, że z przyjemnością kupimy wszystko, co USA zechcą nam sprzedać – twierdzi polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Sałek - doradca Prezydenta RP, Witold Waszczykowski - PiS, Europoseł, Katarzyna Lubnauer - PO-KO, Michał Wójcik - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości RP, Władysław Teofil Bartoszewski - Koalicja Polska (PSL), Krzysztof Gawkowski - Lewica (Wiosna)
Data emisji: 7.09.2019
Godzina emisji: 9.08

pkr/kw