Paweł Soloch: powstańcy mówią o wspólnocie i jedności. To jest lekcja z Powstania

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 10:00
– Dzisiaj Powstanie uczy nas tego, co starali się przekazywać i przekazują ostatni żyjący powstańcy. (...) Oni mówią przede wszystkim o wspólnocie i o jedności. To jest rzeczywiście wspólne święto wszystkich Polaków, jedno z tych nielicznych, które naprawdę nas nie dzieli, a łączy – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Soloch, minister w Kancelarii Prezydenta. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Piotr Zgorzelski z PSL, Bartosz Kownacki z PiS, Marcin Kierwiński z PO i Adrian Zandberg z Razem.
Pomnik Powstania Warszawskiego przy placu Krasińskich w Warszawie, zdjęcie ilustracyjne
Pomnik Powstania Warszawskiego przy placu Krasińskich w Warszawie, zdjęcie ilustracyjneFoto: douglasmack / Shutterstock.com

Obchodzimy w Polsce rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W dzień tak szczególny także dyskusje polityczne schodzą na dalszy plan i zastępują je rozważania historyczne. Goście "Śniadania w Trójce" zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie: czego uczy nas dzisiaj, współcześnie, historia Powstania Warszawskiego.

Posłuchaj
51:16 PR3_MPLS 2020_08_01-09-07-18_śniadanie w Trójce.mp3 Paweł Soloch, Bartosz Kownacki, Marcin Kierwiński, Piotr Zgorzelski i Adrian Zandberg o Powstaniu Warszawskim (Śniadanie w Trójce)
urocz mid-20801010 1200.jpg
Polska pamięta. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Paweł Soloch z Kancelarii Prezydenta podkreślił, że dziś, po latach, z perspektywy pokoleń, wiemy, że w momencie, w którym Powstanie Warszawskie wybuchło, już potoczyć się inaczej nie mogło. A równocześnie podkreślił, że motywy, jakie kierowały powstańcami, były zupełnie inne niż nasze współczesne oceny, zaś ofiara bohaterów "z całą pewnością nie poszła na marne".

– Dzisiaj Powstanie uczy nas tego, co starali się przekazywać i przekazują ostatni żyjący powstańcy. Tak było i teraz, 30 lipca, w Muzeum Powstania Warszawskiego. Oni mówią przede wszystkim o wspólnocie i o jedności. To jest rzeczywiście wspólne święto wszystkich Polaków, jedno z tych nielicznych, które naprawdę nas nie dzieli, a łączy – mówił Paweł Soloch.

Piotr Zgorzelski z PSL zaznaczył, że – rozpatrując zagadnienie politycznie – można zastanawiać się, czy danina krwi mieszkańców Warszawy była konieczna, skoro już na konferencji w Teheranie najprawdopodobniej Polska została "oddana" w zakres wpływów sowieckiej Rosji. Równocześnie jednak zaznaczył, że to pytanie, na które do dziś odpowiedzi nie znamy i nie poznamy, bo perspektywa polityczna i perspektywa Polaków, którzy brali udział w Powstaniu, to dwa różne spojrzenia.

Zobacz także:

– W Polakach, którzy zostali zepchnięci do roli podludzi, niewolników, eksplodowała chęć wybicia się na niepodległość, chęć odwetu, narodził się gen wolności, tworząc wyjątkowy zasób tożsamości narodowej, który – moim zdaniem – pozwolił Polakom przetrwać także ponad 40 lat PRL i odrodzić się. To był ten fundament, to ziarno, które zostało zasiane i ono nie zmarło, tylko kiełkowało w naszej pamięci, w przekazach, relacjach – mówił Piotr Zgorzelski.

powstanie serwis 1200.jpg
76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii

Bartosz Kownacki z PiS podkreślił, że jego dziadek był powstańcem, a pradziadek zginął w rzezi Woli, zatem trudno jest mu mówić o tych sprawach bez emocji. Jego zdaniem lekcja z Powstania jest dość gorzka, bo – jak zaznacza – dziś powstańców jest garstka i wielu polityków wykorzystuje ich instrumentalnie, tymczasem w latach 90., kiedy ocalałych z Powstania było jeszcze wielu, wyśmiewano ich, a o Muzeum Powstania Warszawskiego mówiono: "po co nam kolejne muzeum". Jak stwierdził zatem, pierwsza lekcja z Powstania brzmi: "Polacy nie potrafią szanować swoich bohaterów".

Czytaj również:

– Jeszcze jednej rzeczy nas ta historia uczy, że niestety w Polsce – i nie tylko w Polsce, bo też na świecie – zbrodniarze mają się świetnie. Tak było ze zbrodniarzami komunistycznymi, ale także ze zbrodniarzami nazistowskimi. Bo chociażby likwidator Woli, czyli największy zbrodniarz, został później burmistrzem jednego z miast RFN, niby demokratycznego wtedy państwa. Czyli zbrodniarze mieli się świetnie, a bohaterowie siedzieli w UB-owniach polskiej, a de facto radzieckiej Służby Bezpieczeństwa – mówił Bartosz Kownacki.

Marcin Kierwiński z PO przywołał uroczystość – jedną z wielu, które w ostatnich dniach się odbywały – w której brał udział. Uroczystość dość kameralna, podczas której przemawiał jeden z powstańców warszawskich.

– Jeden z żyjących powstańców, kombatantów, powiedział bardzo ważne słowa, powiedział o kwestii prawdziwego patriotyzmu, że Powstanie było właśnie aktem takiego prawdziwego, szczerego patriotyzmu. Nie patriotyzmu na pokaz, nie patriotyzmu składającego się z wielkich słów i małej ilości treści, tylko takiego prawdziwego, od serca. Ten pułkownik, kombatant Powstania Warszawskiego zwracał się do nas – a było tam wiele osób młodych, byli politycy, samorządowcy – mówił: zawsze pamiętajcie o tym prawdziwym patriotyzmie. Nie są ważne wielkie słowa, nie jest ważne to, jak sami siebie nazywamy wielkimi patriotami. Najważniejsze są te codzienne czyny, codzienna miłość do ojczyzny, codzienne dbanie, by budować wspólnotę, jedność, okazywać słabszym szacunek – mówił Marcin Kierwiński.

Powstanie Warszawskie 663 F.jpg
76. rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Adrian Zandberg z partii Razem zaznaczył, że w spór o słuszności lub braku słuszności wybuchu Powstania wchodzić nie zamierza. Zgodził się z tym, że nie mogło się ono skończyć powodzeniem, ale również z tym, że w ludności Warszawy emocje były tak silne, że Powstanie i tak by wybuchło "w tej czy innej formie".

– Kiedy rozmawiamy o Powstaniu, mówimy o szacunku do powstańców, o pamięci, to może dobrze by było, żeby ta pamięć nie była powierzchowna. Żeby, rozmawiając o Powstaniu Warszawskim, rozmawiać także o tym, o jaką Polskę bili się ci, którzy ginęli na warszawskich ulicach. Bo mam wrażenie, że rozmowę o tym, czego chciało polskie podziemie, jak miała wyglądać wolna, niepodległa Polska, zastępuje trochę taka patriotyczna cepelia. I to niedobrze – podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta), Bartosz Kownacki (PiS), Marcin Kierwiński (PO-KO), Piotr Zgorzelski (PSL-KP), Adrian Zandberg (Razem/Lewica)
Data emisji: 1.08.2020
Godzina emisji: 9.07

jmo/mk

Czytaj także

1 sierpnia 1944 na Ursynowie. Wspomnienia powstańców z ataku na tor wyścigów konnych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 05:50
– Nacierało się na taki betonowy mur, który otaczał Wyścigi. Nie było żadnego wyłomu, po prostu musieliśmy górą przechodzić przez ten mur i setki ludzi zginęło – opowiadał Jerzy Borowski "Bomba" w "Radiowej Mapie Powstania Warszawskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Program oficjalnych obchodów i harmonogram uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 06:30
Oficjalne obchody rocznicowe rozpoczną się wcześniej, bo już 30 lipca. W czwartek powstańcy spotkają się z prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim. Główne uroczystości zaplanowano na sobotę 1 sierpnia. Punktem kulminacyjnym, jak co roku, będzie godzina "W". O 17:00 Warszawa zatrzyma się na chwilę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z zachowaniem wszystkich form bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 18:50
Mariusz Błaszczak mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, że tegoroczne obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego są szczególne, ponieważ odbywają się w czasie epidemii koronawirusa. - Obchody odbędą się z zachowaniem wszystkich form i środków bezpieczeństwa - zapewnił szef MON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Narodowe Centrum Kultury zaprasza na koncert, happening i historyczne pokazy VR

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 10:40
Narodowe Centrum Kultury jak co roku włącza się w obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W czasie koncertu "Warszawo ma" usłyszeć będzie można najbardziej znane pieśni związane z Powstaniem Warszawskim – m.in. "Marsz Żoliborza", "Marsz Mokotowa", "Pałacyk Michla", "Warszawskie dzieci" i "Warszawo ma".
rozwiń zwiń