Radosław Fogiel: Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe na formułę rządu mniejszościowego

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 10:09
– Funkcjonalnie koalicja już nie istnieje – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Anna Maria Żukowska (Lewica), Piotr Zgorzelski (PSL), Radosław Fogiel (PiS), Jan Grabiec (KO) i Błażej Spychalski (rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy).
Posłowie na sali obrad
Posłowie na sali obradFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

– Rozmowy Koalicyjne są w tej chwili zawieszone – stwierdził Radosław Fogiel. Dodał, że "funkcjonalnie koalicja już nie istnieje, a formalnie decyzję podejmie kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości już na początku tego tygodnia".

anita czerwińska pap 1200.jpg
"W naszym przekonaniu koalicji już nie ma". Anita Czerwińska o głosowaniu ws. "Piątki dla zwierząt"

Według Fogla "nie tak działa koalicja, że ktoś kogoś próbuje szantażować przy okazji każdego głosowania w Sejmie". Dodał, że Prawo i Sprawedliwość jest gotowe "na formułę rządu mniejszościowego".

Pytany o różnice między koalicjantami, Fogiel stwierdził, że "problemy występowały z różnym natężeniem u obu kaolicjantów".


Posłuchaj
50:04 _PR3_AAC 2020_09_19-09-08-32.mp3 Anna Maria Żukowski, Piotr Zgorzelski, Radosław Fogiel, Jan Grabiec, Błażej Spychalski o sytuacji z Zjednoczonej Prawicy (Śniadanie w Trójce)

 

Z kolei zdaniem Błażej Spychalskiego "należy pamiętać o tym, że Zjednoczona Prawica, która tworzy rząd od 5 lat w Polsce doprowadziłą do wielu ważnych rzeczy". Rzecznik prezydenta uważa, że "na problem trzeba spojrzeć z szerszej perspektywy".

Reakcje opozycji

– Nasze środowisko nie ma nic przeciwko temu, żeby tzw. Zjednoczona Prawica pozagryzała się skutecznie, bo wtedy Polacy będą mieli szansę na inną propozycję polityczną – stwierdził Piotr Zgorzelski z PSL. Dodał, że "szkoda się zajmować tym wszystkim, co i tak w poniedziałek, wtorek zakończy się podpisaniem się nowej umowy koalicyjnej".

Jan Grabiec z KO zaznaczył, że opozycja "musi być gotowa na każdą ewentualność". – To jest element teatru politycznego – dodał rzecznik Platformy Obywatelskiej. Według Grabca "prezes Kaczyński nie zwykł dzielić się władzą (...) dlatego uznał, że to jest właściwy moment, żeby osłabić wpływy Zbigniewa Ziobry".

Według Anny Marii Żukowskiej z Lewicy "minister Ziobro został przez Jarosława Kaczyńskiego wysłany na karnego jeżyka i będzie tam pokutował, dopóki mu pan prezes nie pozwoli wrócić". Jej zdaniem "byłoby bardzo dobrze, gdyby pan Ziobro przestał być ministrem". – Jeżeli strona rządowa się kłóci, to opozycja moze być tylko zadowolona, bo to poszerza jej pole działania – stwierdziła Żukowska.

Czytaj także:

Poruszony został także temat projektu PiS ws. ochrony zwierząt. Na pytanie o to, co zrobi prezydent, jeśli senatorowie nie zmienią zapisów projektu, Błażej Spychalski podkreślił, że "trzeba poczekać na ostateczną wersję tej ustawy, która trafi na biurko pana prezydenta". Dodał, że "prace w Senacie pewnie będą trwały około 30 dni (...) i z całą pewnością zmiany jeszcze będą postępowały w tej ustawie". – Jeżeli chodzi o ideę, myślę, że wszyscy jesteśmy zgodni, natomiast diabeł zawsze tkwi w szczegółach – zaznaczył Spychalski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Anna Maria Żukowska (Lewica), Piotr Zgorzelski (PSL), Radosław Fogiel (PiS), Jan Grabiec (KO) i Błażej Spychalski (rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy)
Data emisji: 19.09.2020
Godzina emisji: 9.08

itom

Czytaj także

"Liczę, że byli koalicjanci się zreflektują". Fogiel o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 09:19
Mamy nadzieję, że nasi koalicjanci w Zjednoczonej Prawicy się zreflektują - powiedział "Super Expressowi" wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Jak ocenił, napięcie wśród koalicjantów narastało od jakiegoś czasu. Mamy chyba pewien rozłam na poziomie moralności - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Ozdoba: w Zjednoczonej Prawicy, jak w dobrym małżeństwie, zdarzają się kłótnie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 09:29
- W Zjednoczonej Prawicy jest jak w dobrym małżeństwie - zdarzają się kłótnie; po takiej kłótni należy porozmawiać - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" wiceminister klimatu, poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba. Musimy ostudzić emocje, usiąść do stołu i porozmawiać - dodał.
rozwiń zwiń