Łączenie praworządności z unijnym budżetem. Sellin: bronimy UE przed rozpadem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 10:00
– Apeluję do opamiętania tych wszystkich, którzy nie rozumieją, że wprowadzają całą UE na ścieżkę rozpadu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta), Marcin Kierwiński (PO-KO), Marcelina Zawisza (Razem) oraz Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).
Unijne flagi w siedzibie Rady Unii Europejskiej w Brukseli.
Unijne flagi w siedzibie Rady Unii Europejskiej w Brukseli. Foto: Shutterstock / Alexandros Michailidis

Mateusz Morawiecki pap 1200.jpg
Mateusz Morawiecki wysłał drugi list do szefowej KE, podtrzymał groźbę weta

Premier Mateusz Morawiecki wysłał drugi list do przewodniczącej Komisji Europejskiej, w którym podtrzymał groźbę weta w sprawie pakietu budżetowego. List szefa polskiego rządu jest odpowiedzią na pismo Ursuli von der Leyen sprzed kilku dni, w którym broniła ona mechanizmu praworządności.

Jarosław Sellin zaapelował do opamiętania się tych wszystkich, którzy "nie rozumieją, że wprowadzają całą UE na ścieżkę rozpadu". – My tego nie chcemy, my bronimy UE przed rozpadem. Ustalenia z lipca są inne niż propozycja prezydencji niemieckiej. Obecnie zaproponowano arbitralne oceniania praworządności przez KE i jest to instrument polityczny i nie ma nic wspólnego z wydawaniem pieniędzy z UE. Będzie można oskarżać, że praworządność łamią te państwa które np. sprzeciwiają się masowego zabijania nienarodzonych dzieci, czy są przeciwko małżeństwom homoseksualnym – przyznał wiceminister.

Posłuchaj
47:48 _PR3_AAC 2020_11_28-09-08-57.mp3 Politycy o łączeniu praworządności z budżetem UE (Śniadanie w Trójce)

 

Zdaniem Błażeja Spychalskiego z Kancelarii Prezydenta "to Polska apeluje, aby przestrzegać praworządności w UE". – Praworządność to przestrzeganie traktatu i nie możemy zgodzić się na to, żeby tylnymi drzwiami wprowadzać rozwiązania takie, że demokratycznie wybrane władze danego kraju UE nie będą mogły wprowadzać swoich reform, ponieważ niedemokratycznie wybrany urzędnik w Brukseli powie, ze to niepraworządne. To jest niedemokratyczne. Poparcie dla stanowiska Polski jest szerokie – powiedział gość Polskiego Radia.

Czytaj więcej:

Marcin Kierwiński z PO-KO stwierdził, że "sprawy nie idą w dobrym kierunku, ponieważ nie widać tego, aby polski rząd chciał w sposób konstruktywny rozmawiać z UE". – To smutne, że spośród wszystkich krajów UE tylko premierzy Polski i Węgier nie zrozumieli tego, na co zgodzili się w lipcu. Budżet europejski jest dla Polski korzystny i fundusz odbudowy po COVID-19 jest nam bardzo potrzebny. Widać, że Morawiecki w tej sprawie jest szantażowany przez Ziobro - mówił polityk.

Z kolei zdaniem Marceliny Zawiszy z Lewicy "potrzebna jest rozmowa, ze względu na to, że fundusze na odbudowę po koronawirusie i na zieloną transformację są potrzebne Polsce". – To jest dokładnie to, co przyjęto na lipcowym szczycie i to co Mateusz Morawiecki określał jako polski sukces. Jeśli Polska zawetuje ten projekt, to nie będziemy działać w naszym interesie, tylko w interesie największych gospodarek europejskich. Będziemy podwójnie stratni, ponieważ te różnice między nami a Niemcami, Francją się podwoją – przyznała.

Władysław Teofil Bartoszewski powiedział, że "w coraz wyższe tony uderza Ziobro a nie Grodzki". – Mamy rząd w rządzie. Możemy odmówić przyjęcia funduszu odbudowy i obrócić kraj w ruinę, to się już w historii zdarzało. Nie przyjmujemy korzystnego dla nas funduszu tylko dlatego, że plany na przyszłość ministra Ziobro są takie, aby tę praworządność naruszyć – mówił polityk PSL.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której politycy poruszyli także temat aborcji oraz udostepnienia nagrania policji z protestu na placu Powstańców Warszawy w stolicy.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Władysław Teofil Bartoszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska), Jarosław Sellin (wiceminister, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu), Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta) oraz Marcelina Zawisza (Lewica, Razem).
Data emisji: 28.11.2020
Godzina emisji: 9.09

dn/kr

Czytaj także

"Zero tolerancji dla łamania prawa". Fogiel o zamieszkach podczas Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 10:00
– Trzeba ustalić sprawców wszelkich czynów chuligańskich czy to zadymy pod Empikiem, czy podpalenia mieszkania. Bez żadnych wątpliwości te osoby powinny zostać osądzone. Zero tolerancji dla łamania prawa – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Urszula Pasławska (PSL), Paweł Soloch (szef BBN), Andrzej Halicki (PO) oraz Krzysztof Gawkowski (Lewica).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Policja ma zaprowadzać i utrzymywać porządek". Fogiel o wydarzeniach dot. Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 10:00
- Wszystkie manifestacje są nielegalne. Mamy COVID-19, dlatego musimy nosić maseczki, a zgromadzenia powyżej pięciu osób nie mogą się odbywać - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel. Wicerzecznik PiS odniósł się w ten sposób do wydarzeń ze Strajku Kobiet. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także: Anna Maria-Żukowska (Lewica), Jan Grabiec (PO-KO), Marek Sawicki (PSL) i Błażej Spychalski (Kancelaria Prezydenta).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sobolewski o praworządności: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 08:28
- Po tym, jak Węgry powiedziały: "weto", a Polska zagroziła użyciem weta, na pewno ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu" - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń