"PO szykuje się na wieloletnią opozycyjność". Sellin o wyrzuceniu Rasia i Zalewskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 10:00
– Kierownictwo PO przygotowuje się na wieloletnią opozycyjność i to w dodatku jako środowisko bardzo mniejszościowe w tej opozycyjności i skraca fronty po prostu, dyscyplinuje szeregi, kontestatorów i malkontentów wyrzuca, bo wie, że w opozycji będzie przez wiele, wiele lat – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister kultury Jarosław Sellin. Gośćmi audycji byli także: Marcin Kierwiński z PO, Piotr Zgorzelski z PSL-u i doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.

TRANSMISJA: 

Posłowie Ireneusz Raś i Paweł Zalewski zostali w piątek przez zarząd PO wykluczeni z partii "za działanie na szkodę Platformy". Obaj podpisali niedawno list 51 parlamentarzystów PO i KO, w którym znalazł się m.in. apel o zmiany w partii. Decyzja zarządu oburzyła innych sygnatariuszy listu. W "Śniadaniu w Trójce" mówili o tym Marcin Kierwiński, Jarosław Sellin, Piotr Zgorzelski i prof. Andrzej Zybertowicz.

Posłuchaj
49:21 PR3_MPLS 2021_05_15-09-08-11_Śniadanie.mp3 Marcin Kierwiński, Jarosław Sellin, Piotr Zgorzelski i prof. Andrzej Zybertowicz o sytuacji w PO ("Śniadanie w Trójce")
kolaz - poslowie po pap arch 1200 .png
Zalewski i Raś wyrzuceni z Platformy Obywatelskiej. "Miały dziś miejsce wiosenne porządki"

Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że list 51 parlamentarzystów nie ma nic wspólnego z wyrzuceniem z partii posłów Pawła Zalewskiego i Ireneusza Rasia. Jak stwierdził, z sygnatariuszami listu zamierzają rozmawiać o tym "jak jeszcze skuteczniej pokazywać nasze założenia programowe".

– Wczoraj rzeczywiście Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej, po długiej dyskusji, podjął taką decyzję. Stoimy na stanowisku – my wszyscy członkowie zarządu, którzy głosowali za tym wnioskiem przewodniczącego – że o sprawach wewnętrznych powinniśmy rozmawiać wewnątrz partii. Na zewnątrz Polacy oczekują od nas programu, rozmowy o problemach Polski. Dyskusja wewnętrzna powinna być toczona wewnętrznie – stwierdził Marcin Kierwiński.

Jarosłas Sellin z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że w PiS uważnie obserwuje się wydarzenia po stronie opozycyjnej i oczekuje się bardzo pojawienia się merytorycznej opozycji, bo PO taką – jego zdaniem – nie jest. Ta, jak stwierdził, kieruje się wyłącznie ideą antypisu "na pograniczu propagowania nienawiści" oraz nie ma oferty programowej, tylko "ofertę likwidacyjną: likwidacji IPN, wojewodów, TVP". Komentując wyrzucenie posłów Zalewskiego i Rasia, stwierdził, że to paradoksalnie krok racjonalny

– Kierownictwo PO przygotowuje się na wieloletnią opozycyjność i to w dodatku jako środowisko bardzo mniejszościowe w tej opozycyjności i skraca fronty po prostu, dyscyplinuje szeregi, kontestatorów i malkontentów wyrzuca, bo wie, że w opozycji będzie przez wiele, wiele lat – mówił Jarosław Sellin.

Czytaj również:

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego stwierdził, że "kolegom w Platformie" trzeba życzyć, żeby swoje problemy załatwili jak najszybciej we własnym gronie. Jak stwierdził – to partia demokratyczna, zatem na pewno sobie z trudnościami poradzi. Przypomniał, że PSL ma z PO wspólną drogę, "osiem lat rządzenia, które dobrze się Polsce przysłużyły".

kluzik-rostkowska-pap-arch-1200 .jpg
Raś i Zalewski wyrzuceni z PO. Kluzik-Rostkowska: decyzja nie do zaakceptowania

Pytany, czy Ireneusz Raś i Paweł Zalewski mogliby znaleźć sobie miejsce w PSL-u, Piotr Zgorzelski stwierdził, że "nie ulegnie podążaniu tymi ścieżkami". - Wspólnie z Platformą zbyt wiele nas łączy. W Europejskiej Partii Ludowej odpowiadamy za wiele aspektów życia Europejczyków (...), w samorządach dobrze służymy naszym wspólnotom i jak najlepiej życzę kolegom z PO – dodał.

Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta, pytany, czy sytuacja w PO wzbudziła jego radość, stwierdził, że wręcz przeciwnie, raczej smutek. Podkreślił, że żadne środowisko nie lubi wyciągania swoich wewnętrznych spraw na zewnątrz i podobnie PiS jest "nieżyczliwy" wobec tych, którzy wewnętrzne napięcia wynoszą na zewnątrz.

– To nie jest nic nadzwyczajnego. Problem polega na tym, że Platforma od dłuższego czasu ma problem z rozmową nie tylko we własnym gronie, ale także z Polakami. Ja to zilustruję konkretnym przykładem. Wczoraj senator KO Marcin Bosacki w TVN powiedział: "jutro PiS oficjalnie ogłosi swój nowy propagandowy, hucpiarski program". Otóż to jest zamykanie przestrzeni rozmowy, zamykanie przestrzeni racjonalnego dialogu – mówił prof. Andrzej Zybertowicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Marcin Kierwiński (PO), Jarosław Sellin (PiS), Piotr Zgorzelski (PSL), Andrzej Zybertowicz (doradca prezydenta)
Data emisji: 15.05.2021
Godzina emisji: 09.08

PAP/jmo/gs

Czytaj także

Głosowanie w sprawie KPO. Sellin: mam nadzieję, że wszystkie ugrupowania zachowają się odpowiedzialnie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 09:59
– Krajowy Plan Odbudowy, po przyjęciu przez Radę Ministrów na specjalnym posiedzeniu, został wysłany do Brukseli – przekonywał w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Jarosław Sellin. – Warunek został spełniony, mam nadzieję, że we wtorek wszystkie ugrupowania zachowają się odpowiedzialnie i tego kłopotu, nie tylko Polsce, ale całej Unii Europejskiej, nie sprawią – dodał, w kontekście planowanego głosowania nad ustawą umożliwiającą ratyfikowanie unijnego Funduszu Odbudowy. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Anna Maria Żukowska z Lewicy, Paweł Poncyljusz z PO i Błażej Spychalski z Kancelarii Prezydenta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głosowanie ws. Funduszu Odbudowy. Fogiel: to pierwsza jaskółka normalizacji stosunków w parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 10:00
– Sytuacja jest we wszystkich demokracjach na świecie zupełnie normalna. To znaczy w sprawach bardzo ważnych, wychodzących poza bieżącą walkę polityczną (...) często się zdarza tak, że opozycja głosuje razem z rządzącymi, uznając, że jest to w interesie po prostu kraju. Mam nadzieję, że to jest pierwsza jaskółka pewnej normalizacji stosunków w parlamencie, w polskiej polityce, że po prostu będziemy mieli w końcu partnerów po stronie opozycyjnej, którzy nie mówią "nie, bo nie" – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel (PiS). Gośćmi audycji byli także Adrian Zandberg z Lewicy, Marcin Kierwiński z PO i Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wspaniały prezent Budki dla Hołowni". Manasterski o politykach wyrzuconych z PO

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 10:20
- Szymon Hołownia w tym momencie szeroko się uśmiecha i może sobie wybierać, którego z parlamentarzystów PO do siebie przyjmie. To wspaniały prezent Borysa Budki dla Szymona Hołowni - mówił w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna), odnosząc się informacji o wyrzuceniu z PO Ireneusza Rasia i Pawła Zalewskiego. Temat poruszyli również prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) oraz prof. Grzegorz Górski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
rozwiń zwiń