"Powód do satysfakcji mają wszyscy Polacy". Fogiel o głosowaniu w Senacie nad ustawą ratyfikacyjną

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 10:25
– W końcu, po kilku tygodniach debatowania nad ustawą, która ma kilka zdań, Senat zakończył prace. Kilku senatorów opozycji zachowało się w sposób odpowiedzialny i propaństwowy – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli również Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta) oraz Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Goście Śniadania w Trójce debatowali m.in. nad głosowaniem w Senacie ws. Funduszu Odbudowy
Goście "Śniadania w Trójce" debatowali m.in. nad głosowaniem w Senacie ws. Funduszu OdbudowyFoto: youtube.com/Polskie Radio
senat free 1200.jpg
Będą kolejne wykluczenia z PO? Kierwiński: konsekwencje muszą być

W czwartek Senat bez poprawek przyjął ustawę ratyfikacyjną związaną z wdrożeniem Funduszu Odbudowy UE. Wcześniej niespodziewanie senatorowie odrzucili poprawkę KO i KP-PSL, która zakładała wprowadzenie do ustawy preambuły regulującej sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. Jak wynika z informacji na stronie internetowej Senatu, o odrzuceniu preambuły zdecydowały głosy dwóch senatorów KO.

Posłuchaj
51:32 2021_05_29 09_07_59_PR3_Sniadanie_w_Trojce_for_media.mp3 Radosław Fogiel: kilku senatorów opozycji zachowało się w sposób odpowiedzialny i propaństwowy (Śniadanie w Trójce)

Czytaj także:

Radosław Fogiel, który był jednym z gości "Śniadania w Trójce", podkreślił, że "powód do satysfakcji mają wszyscy Polacy".  W końcu, po kilku tygodniach debatowania nad ustawą, która ma kilka zdań, Senat zakończył prace. Kilku senatorów opozycji zachowało się w sposób odpowiedzialny i propaństwowy – zaznaczył.

1200.jpg
Fundusz Odbudowy. Premier: dobrze, że próby zakłócenia ratyfikacji się nie udały

– Jeżeli PO cały czas tkwi w przekonaniu, że należało głosować przeciw, że należało nie przyjąć tych pieniędzy i zablokować je dla całej Unii Europejskiej... Przepraszam, ale ja tutaj wysiadam – dodał.

"Proces ratyfikacyjny się nie kończy"

Paweł Sałek powiedział, że "prezydent zdecydował się na podpisanie tej ustawy bez zbędnej zwłoki". – Proces ratyfikacyjny się nie kończy  w poniedziałek zostanie podpisane specjalne obwieszczenie dot. zakończenia ratyfikacji. Krajowy Plan Odbudowy zmienia konstrukcję podejścia do wydawania środków finansowych w poszczególnych państwach członkowskich – nadmienił doradca prezydenta.

Sekretarz generalny PO poinformował natomiast, że "wobec senatorów, którzy mieli problemy techniczne, będą konsekwencje". – Walka o uczciwe wydatkowanie środków została przegrana w Sejmie – przez zdradę Lewicy. [...] Niezależnie od tego, że ta preambuła miała charakter symboliczny, to głosowanie było ważne – stwierdził Kierwiński.

Z kolei Marek Sawicki podkreślił, że "autorami preambuły w Sejmie byli posłowie PSL-Koalicji Polskiej". – Nie zmienia ona istoty ustawy ratyfikacyjnej  lecz bardzo mocno podkreśla kwestię praworządności i rzetelności wydawania środków, wzmacnia pozycję Polski w rozmowach z Komisją Europejską – argumentował.

***

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadziła: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS), Marcin Kierwiński (sekretarz generalny PO, Koalicja Obywatelska), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe)
Data emisji: 29.05.2021
Godzina emisji: 09.07

PR3/PAP
pb

Czytaj także

"Chciano takiego wyniku". Prof. Jacek Reginia-Zacharski o ratyfikacji Funduszu Odbudowy w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 11:14
Sytuacja jest o tyle ciekawa, że cała narracja budowana była w sposób taki, jakby to było jedno z najważniejszych głosowań. Jeśli przy takich głosowaniach zdarzają się pomyłki, przecież istnieją mechanizmy, chociażby reasumpcji głosowania. Takie wnioski przecież się nie pojawiły - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, komentując głosowanie w Senacie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Władze klubu KO nie są w stanie dyscyplinować swoich senatorów". Wojtas o głosowaniu nad preambułą

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 14:14
- Wyborcy Koalicji Obywatelskiej dostali sygnał, że nie jest ona w stanie utrzymać pewnej większości w Senacie - tak o głosowaniu ws. preambuły do ustawy o Funduszu Odbudowy mówił w Polskim Radiu 24 politolog, dr Jarosław Wojtas z Wyższej Szkoły Bankowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Senatorami zajmie się rzecznik dyscypliny klubowej". Bosacki o głosowaniu nad preambułą

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 15:17
- Dwoma senatorami Koalicji Obywatelskiej, którzy przyczynili się do nieprzyjęcia przez Senat preambuły do ustawy ratyfikacyjnej, czyli Aleksandrem Pociejem i Leszkiem Czarnobajem zajmie się rzecznik dyscypliny klubowej w klubie KO Katarzyna Mrzygłocka - poinformował szef klubu senackiego Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki.
rozwiń zwiń