Spór o Turów i kary dla Polski. Bartosz Kownacki: sądzę, że tuż po czeskich wyborach problem będzie rozwiązany

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 10:00
Czy Polska powinna zapłacić kary nałożone na nią w sprawie Turowa i jakie są perspektywy rozwiązania tego sporu? O tym dyskutowali w Programie 3 Polskiego Radia w "Śniadaniu w Trójce" Anna Maria Żukowska (Lewica), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta).
Śniadanie w Trójce to audycja publicystyczna podsumowująca najważniejsze wydarzenia tygodnia.
"Śniadanie w Trójce" to audycja publicystyczna podsumowująca najważniejsze wydarzenia tygodnia. Foto: Trójka

shutterstock turów free 1200.jpg
Prezydent: nie możemy zamknąć kopalni Turów. Elektrownia zasila w energię ogromną część Polski

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił w poniedziałek, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Po tej decyzji rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że polski rząd nie zamknie kopalni w Turowie.

– Problem z postawą strony czeskiej wynika zapewne ze zbliżających się w Czechach wyborów, jestem przekonany, że problem Turowa wkrótce po wyborach zostanie rozwiązany – mówił w Trójce Bartosz Kownacki (PiS). Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki powiedział, że nie ma podstawy prawnej do płacenia kar nałożonych przez TSUE. - Nie znalazłem przepisu, który dawałby pani sędzi, żeby w tym trybie, w taki sposób nałożyć tego rodzaju kary. Te decyzje próbują rozszerzyć kompetencje Trybunału. W momencie, w którym dojdzie do porozumienia ze stroną czeską, to te kary będą bezprzedmiotowe - mówił Bartosz Kownacki.

Czytaj także:

Marcin Kierwiński (PO) ocenił, że przede wszystkim trzeba rozwiązać problem, nie trzeba będzie płacić kar, jeśli Polska porozumie się z Czechami i Praga wycofa skargę z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zauważył jednocześnie, że relacje polsko-czeskie mocno ucierpiały na skutek konfliktu w sprawie kopalni Turów i trzeba dążyć do jak najszybszego rozwiązania tego problemu.


Posłuchaj
50:09 _PR3_AAC 2021_09_25-09-08-48.mp3 Debata o kopalni Turów, karach nałożonych na Polskę przez TSUE, sytuacji na granicy (Śniadanie w Trójce)

 

Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta zaznaczył, że kopalnia Turów i powiązania z nią elektrownia są kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, od strony bezpieczeństwa dostaw i dystrybucji energii elektrycznej, zakłada się, że instalacje te mają pracować jeszcze wiele lat.

Kary dla Polski

Na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paweł Sałek podkreślił, że żądanie zapłacenia kar nałożonych przez TSUE na Polskę jest bezzasadne i nieprawomocne, bo zostały one wydane jako środek tymczasowy. Zgodnie z przepisami unijnymi kary finansowe można nałożyć wyłącznie w przypadku definitywnego rozstrzygnięcia, jakim jest ostateczny wyrok.
- Jeśli by doszło do tego, że my nie zapłacimy, to komisja zapowiada, że "zminusuje" nasze przepływy finansowe i transfery z racji środków unijnych do Polski. My możemy "zminusować" swoją składkę i ta przepychanka będzie trwała, ale to nie o to chodzi - wyjaśniał Paweł Sałek.

Anna Maria Żukowska (Lewica) oceniła, że wygląda na to, że Polska nie ma wyjścia, musi zapłacić kary. Dodała, że było dużo czasu na rozstrzygnięcie sporów ws. kopalni Turów.

W programie była również mowa m.in. o relacjach Polski z instytucjami unijnymi. 


***

 "Śniadanie w Trójce" to audycja publicystyczna, podsumowująca najważniejsze wydarzenia tygodnia. Zapraszamy w soboty między godz. 9.05 a 10.00.

***

Tytuł audycji: "Śniadanie w Trójce"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Anna Maria Żukowska (Lewica), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Bartosz Kownacki (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 25.09.2021
Godzina emisji: 9.09

Trójka//IAR/in./zch

Czytaj także

Związkowiec z kopalni Turów: szykujemy się do wyjazdu do Luksemburga

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 13:32
- Przygotowujemy się do wyjazdu do Luksemburga do siedziby TSUE, a w przypadku pogorszenia się sytuacji zablokujemy autostradę A4 – powiedział przewodniczący organizacji związkowej NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karski: kary ws. Turowa nałożone przez TSUE mają charakter pozatraktatowy

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 07:52
- Traktaty unijne nie pozwalają na nakładanie kar w przypadku niewykonania zarządzenia tymczasowego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Karol Karski (PiS). Europoseł ocenia, że decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kopalni Turów i nałożenie kar to działania poza zakresem kompetencji Trybunału. Według niego kary finansowe mogą być orzekane wyłączenie po zakończeniu postępowania, a nie jako środek tymczasowy.
rozwiń zwiń