"Problem, który może trwać jeszcze przez wiele miesięcy". Paweł Sałek o kryzysie na granicy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 10:00
– Konflikt, który został wywołany, ma charakter kryzysu granicznego. To problem, który może trwać jeszcze przez wiele miesięcy – ocenił w Programie 3 Polskiego Radia Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli także Bartłomiej Wróblewski (PiS), Marcin Kierwiński (PO) oraz Krzysztof Gawkowski (Lewica).

Minister obrony narodowej Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył, że przy granicach Ukrainy i na tymczasowo okupowanych ukraińskich terytoriach Rosja zgromadziła ponad 94 tys. żołnierzy, którzy mogą być wykorzystani w celu eskalacji. Podkreślił także, że w razie potrzeby armia ukraińska stawi opór. Wiele osób bezpośrednio wiąże sytuację na granicy Polski z Białorusią z ruchami wojsk rosyjskich.

Działania zasłonowe

Marcin Kierwiński powiedział, że zdecydowane ograniczenie działań na granicy z Białorusią związane jest z interwencją innych państw w tej sprawie. – Mamy do czynienia z deeskalacją konfliktu na granicy. Należy to wiązać z tym, o czym opozycja mówiła od początku. Chodzi o umiędzynarodowienie tego konfliktu – powiedział.

Paweł Sałek uważa, że mimo uspokojenia się sytuacji nie można mówić o zakończeniu konfliktu. Jego zdaniem świadczą o tym między innymi działania Rosji. – Konflikt, który został wywołany, ma charakter kryzysu granicznego. To problem, który może trwać jeszcze przez wiele miesięcy – ocenił.

Krzysztof Gawkowski także wiąże sytuację na naszej granicy z aktywnością Rosji przy granicy z Ukrainą. - Można odnieść wrażenie, że Polska została wciągnięta w pewne działania zasłonowe do tego, co może dziać się na Ukrainie. Byłby to bardzo duży problem, bo Polska wpadłaby w konflikt geopolityczny – powiedział.

Zdaniem Bartłomieja Wróblewskiego kluczem do zażegnania tego kryzysu jest aktywność polskiej dyplomacji. – Dobrze, że prowadzone są kolejne działania dot. sytuacji na granicy. Bardzo ważne jest to, że jest duża aktywność pana premiera, jeśli chodzi o budowanie wsparcia międzynarodowego w ramach NATO i UE. Jedyne, co nie wyszło, to postawa PO i Lewicy – ocenił.

Czytaj więcej:


Posłuchaj
51:07 PR3 2021_12_04-09-07-38.mp3 Politycy m.in. o sytuacji na granicy z Białorusią (Śniadanie w Trójce)
 

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
ProwadziBeata Michniewicz
GościePaweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska), Bartłomiej Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość), Krzysztof Gawkowski (Nowa Lewica).
Data emisji: 04.12.2021
Godzina emisji: 9.07

dz/kr

Czytaj także

Centrum prasowe przy granicy już otwarte. Rzecznik rządu: to sposób walki z dezinformacją

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 15:25
Rzecznik rządu Piotr Müller, wraz z wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem i komendantem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej generałem brygady Andrzejem Jakubaszkiem, wziął udział w otwarciu centrum prasowego na polsko-białoruskiej granicy w miejscowości Popławce w województwie podlaskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy "murem za polskim mundurem". Straż Graniczna i wojsko z ogromnym poparciem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 07:13
Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" przeprowadził sondaż, z którego wynika, że aż 84 proc. badanych dobrze ocenia pracę żołnierzy, policjantów i strażników granicznych na granicy polsko-białoruskiej.
rozwiń zwiń