X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wizyty premiera na miejscu każdej katastrofy są gorszące

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2011 10:00
Paweł Kowal (PJN): Poszkodowani na skutek nawałnic potrzebują realnej pomocy, a nie ekip telewizyjnych po wizycie szefa rządu.
Audio

Trwa usuwanie szkód po nawałnicach, które przeszły w województwach mazowieckim i łódzkim. Wichury zerwały dachy z domów, zniszczyły uprawy rolne oraz linie energetyczne. Poszkodowani mieszkańcy potrzebują natychmiastowej pomocy.

Marek Wikiński z SLD mówi, że do dnia dzisiejszego poszkodowani z gmin Rusinów, Gielniów, Klwów, Potworów nie otrzymali nawet złotówki pomocy. Zdaniem posła niewystarczające są też środki, jakie proponuje rząd, bo na każdy zniszczony budynek jest to około tysiąca złotych. - W rezerwie Rady Ministrów znajduje się 180 milionów i te pieniądze powinny zostać wykorzystane w tak trudnym momencie – zaznacza.

Gość "Śniadania w Trójce" wyjaśnia, że w poszkodowanych gminach zniszczonych zostało ponad 10 tysięcy tuneli foliowych do uprawy warzyw. Koszt postawienia tunelu w najprostszej konstrukcji wynosi około 6 tysięcy złotych, natomiast tunelu wielosezonowego około 70 tysięcy złotych.

Poseł zaznacza, że poszkodowani będą mogli otrzymać pomoc z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dopiero wiosną przyszłego roku. SLD proponuje więc uproszczenie przepisów tak, by pieniądze trafiały do poszkodowanych o wiele wcześniej. Szybciej powinny zostać uruchomione także środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, które pozwalają np. na zmianę dachu zniszczonego budynku.

Zdaniem Tomasza Poręby z PiS, kiedy dochodzi do takich nieszczęść państwo powinno reagować hojnie i szybko. - Nikt nie powinien kwestionować, że poszkodowani powinni jak najszybciej uzyskać pomoc -  dodaje.

Ewa Kierzkowska z PSL zgadza się ze zdaniem posłów. Dodaje jednak, że pomoc powinna być udzielana racjonalnie. Zwraca uwagę, że tak jak w przypadku powodzi da się prowadzić działania profilaktyczne, tak w przypadku nawałnic są one niemożliwe.

Ewa Kierzkowska zachęca, by każdy włączył się w pomoc. - PSL, bez światła reflektorów i szumu, już organizuje już różnego typu zbiórki – dodaje.

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta zauważa jednak, że pewna profilaktyka jest możliwa. – Powinny zostać wprowadzone nakazy architektoniczne, które narzucałyby określony sposób budowania, na terenach szczególnie  narażonych na kataklizmy. Konieczne jest też wprowadzenie nakazu ubezpieczenia upraw, dzięki czemu poszkodowani będą mogli odzyskać część poniesionych strat - dodaje.

Zdaniem Pawła Kowala z PJN powinien powstać specjalny fundusz, który rzetelnie będzie oceniał starty i szybko udzielał pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Zdaniem posła w tak ważnej sprawie niepotrzebnie wielokrotnie pojawia się wątek polityczny.  Dodaje, że wizyty premiera na miejscu każdej takiej tragedii są gorszące.  Poszkodowani wymagają przede wszystkim szybkiej reakcji i pomocy, a nie ekip telewizyjnych po wizycie szefa rządu – dodaje.

Jarosław Gowin z PO odpowiada, że pamięta jak w ubiegłym roku podczas powodzi mieszkańcy zniszczonych terenów reagowali na wizytę premiera i bez wątpienia nie była to reakcja zgorszenia. Dodaje, że jego partia rozważy propozycję stworzenia specjalnego funduszu.

Goście Beaty Michniewicz rozmawiali też o tym, jak mogą wyglądać najbliższe wybory. Aby dowiedzieć się więcej, posłuchaj całej rozmowy.

Audycji "Śniadanie w Trójce" można słuchać w każdą sobotę o godz. 9:00.

(mz)

Czytaj także

Burze nad Polską: wiatr łamał drzewa jak zapałki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 12:50
Ponad 150 zniszczonych domów, prawie 300 budynków gospodarczych, zerwane linie energetyczne, połamane drzewa. To bilans nawałnicy, która przeszła nad Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burze: szacowanie strat i naprawianie szkód

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 03:48
Strażacy usuwają skutki burz i nawałnic, które przeszły nad Mazowszem i województwem łódzkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fatalne skutki burz: zerwane dachy, zalane domy

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 13:30
Co najmniej kilka dni potrwa usuwanie skutków nawałnic, które przeszły nad Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przygotujmy się na kolejne trąby powietrzne"

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 17:30
Klimatolog Krzysztof Błażejczyk uważa, że burze, nawałnice i trąby powietrzne coraz częściej będą nawiedzały tereny Polski. Jest to wynik zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń