X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gowin wypowiedział posłuszeństwo? Konflikt w PO

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2013 11:12
Politycy uczestniczący w "Śniadaniu w Trójce" ocenili, że ostatnie wydarzenia w Sejmie świadczą o konflikcie w Platformie Obywatelskiej.
Audio
Jarosław Gowin i Donald Tusk w Sejmie podczas debaty o związkach partnerskich
Jarosław Gowin i Donald Tusk w Sejmie podczas debaty o związkach partnerskichFoto: PAP/Leszek Szymański

Sejm odrzucił w piątek cztery projekty ustaw o związkach partnerskich. Przed sejmowym głosowaniem minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że są one niezgodne z konstytucją. Premier Donald Tusk oświadczył, że to osobista opinia ministra Gowina. W trakcie głosowań 46 posłów Platformy było przeciwko projektowi zgłoszonemu przez klub PO, co przesądziło o jego odrzuceniu.

- Prymat zdrowego rozsądku nad dyscypliną partyjną - tak w Trójce zachowanie Jarosława Gowina skomentował Joachim Brudziński. - Wygrał prymat przyzwoitości i świętego prawa parlamentarzystów do tego, aby w sprawach światopoglądowych głosować zgodnie ze swoim sumieniem. Donald Tusk poniósł sromotną porażkę, bo tak to należy odczytywać. Jakikolwiek ruch przeciwko Gowinowi spowodowałby duże perturbacje wewnątrz Platformy Obywatelskiej - uważa poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem Jarosława Kalinowskiego cała sprawa rozejdzie się po kościach. Polityk PSL podkreślił jednak, że Jarosław Gowin przekroczył pewną lojalność rządową. - Minister Gowin wygłosił z mównicy sejmowej stanowisko, które nie było stanowiskiem rządowym i premier nie miał innego wyjścia, musiał reagować. (…) Wszyscy wiemy, jaka jest matematyka koalicyjna. Dalsze napinanie sytuacji wewnątrz Platformy mogłoby się skończyć źle dla sytuacji w kraju. To nie czas na wybory - zaznaczył europoseł Ludowców.

Jerzy Wenderlich podobnie jak polityk PSL uważa, że Jarosław Gowin postąpił wbrew zasadą lojalności. Wicemarszałek z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej ocenił wystąpienia ministra sprawiedliwości jako prezentacje własnych poglądów. - Ta  sytuacja udowadnia jedną rzecz, że PO jest grupą polityczną, która nie ma skonkretyzowanego kręgosłupa, nie ma jakieś osi wokół której programowo czy ideowo się porusza i w związku z tym jedni są za, a drudzy przeciw - podkreślił poseł SLD.

Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński powiedział, że żałuje tego, co się stało, gdyż posłowie zamknęli debatę o związkach partnerskich. Dodał, że postawa ministra Gowina wymaga dyskusji w zarządzie PO. Grupiński wyraził jednak nadzieję, że uda się przekonać Gowina do zmiany stanowiska. - Ja bym ministrowi przytoczył świętego Augustyna, który mówił tak: „w miłości trzeba mieć dwie nogi. Miłość do Boga i miłość do ludzi, bo nie można kuśtykać do Boga na jednej nodze”.

Jacek Kurski z Solidarnej Polski mówi o poważnym kryzysie w Platformie. Jego zdaniem, premier Tusk poniósł w piątek polityczną klęskę. - On po pierwsze ogłosił 2013 rok rokiem rodziny, po czym zaczął forsować zmiany, które godzą w konstytucyjne rozumienie rodziny jako związku mężczyzny i kobiety. A po drugie przegrał tę rozgrywkę, na tym polega istota sprawy. Tusk przegrał i mszcząc się próbował upokorzyć Gowina na oczach całej Polski. Obie strony tutaj straciły - ocenił polityk SP.

Artur Dębski z Ruchu Palikota powiedział, że Platforma po raz kolejny oszukała wyborców, a zwłaszcza kilka milionów Polaków, którzy żyją w związkach partnerskich. - To pokazało, że to są ludzie, którzy są w Platformie tylko i wyłącznie dlatego, że mogą piastować funkcje. Nic już ich nie łączy. 46 osób na nad własnym projektem głosowało przeciw, to świadczy o tym, że jest to partia konserwatywna - zaznaczył Dębski i dodał, że nie można tej partii nazywać obywatelską.

Henryk Wujec uznał, że poseł Gowin nadużył swojej roli i świadomie postawił ideologię przed lojalnością wobec rządu i premiera. - Ideologia zwyciężyła nad postawą humanitarną. Tym osobom, które żyją w związkach partnerskich i mają kłopoty należy pomóc. Odrzucenie tego było postawą ideologiczną, która nie liczy się z jakimiś potrzebami ludzkimi - mówił w Trójce doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

Czytaj także

Związki partnerskie: ustawka Platformy Obywatelskiej?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 18:23
- Albo premier puszcza oko do konserwatywnego elektoratu, albo byliśmy świadkami mocowania się konserwatystów z liberałami - powiedziała w radiowej Trójce Jadwiga Wiśniewska z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halicki o homofobii: to gatunek "homo pisus”

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 18:28
Tak poseł Platformy Obywatelskiej mówił o uprzedzeniach światopoglądowych polityków Prawa i Sprawiedliwości. Przyznał przy tym, że także wewnątrz PO potrzeba jest dyskusja na temat związków partnerskich osób tej samej płci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"PO nie rozpadnie się z powodu światopoglądu"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 20:28
Taką opinię wyraził politolog z UW Rafał Chwedoruk. Uważa, że spór pomiędzy frakcjami partii nt. związków partnerskich pozwala na "przykrycie" poważniejszych problemów kraju, jak kryzys gospodarczy.
rozwiń zwiń