X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert KRRiT współczuje ministrowi Zdrojewskiemu. "Stres jest olbrzymi"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 19:43
- Ostrożność ministra Bogdana Zdrojewskiego w mówieniu o terminie wprowadzenia ustawy medialnej jest zrozumiała. (...) On się po prostu boi po raz trzeci zawieść i mieć kolejny stres - uważa członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Sławomir Rogowski.
Audio
  • Co z finansowaniem mediów publicznych. Gościem 'Pulsu Trójki" jest S. Rogowski z KRRiT (Trójka/Puls Trojki)
Ekspert KRRiT współczuje ministrowi Zdrojewskiemu. Stres jest olbrzymi
Foto: Glow Images/East News

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że nie będzie ustawy medialnej bez zgody politycznej. - Muszę mieć minimum gwarancji, że taki projekt znajdzie uznanie w parlamencie - przyznał Bogdan Zdrojewski. Minister dodał, że - nie chce po raz trzeci ruszać z projektem ustawy, który nie uzyska akceptacji. Słowa ministra kultury oraz sytuację mediów publicznych komentuje w "Pulsie Trójki" gość Marcina Zaborskiego - członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Sławomir Rogowski.

- Założenia tej ustawy (przygotowanej przez ministra) trafiły do Sejmu, do pani marszałek Ewy Kopacz i zdaje się, że tam utknęły. (...) Ja ministrowi Zdrojewskiemu, którego bardzo cenię, współczuję - mówi Sławomir Rogowski.

Jego zdaniem ostrożność ministra w mówieniu o terminie wprowadzenia ustawy medialnej jest zrozumiała. - On się po prostu boi po raz trzeci zawieść i mieć kolejny stres. (...) Bo stres jest olbrzymi, bowiem minister odpowiada za media publiczne w Polsce, czyli za 19 instytucji kultury, ogólnopolskich i regionalnych - podkreśla Rogowski. Zwraca przy tym uwagę, że Bogdan Zdrojewski funkcjonuje w określonej rzeczywistości politycznej.  - Reprezentuje partię rządzącą i jeżeli mówi, że boi się, iż nie będzie miał wystarczającej liczby zwolenników, którzy by poparli projekt ustawy medialnej, to jest w sytuacji mało komfortowej - uważa ekspert KRRiT.

- KRRiT współpracuje z ministrem, ale jest ciałem eksperckim i nie ma inicjatywy ustawodawczej - podkreśla gość Trójki. Jego zdaniem to, co powinno być zrobione obecnie, to poprawa ściągalności abonamentu bądź jakiejś opłaty, która wpływałaby na rzecz mediów publicznych w Polsce i tym samym poprawiłaby ich sytuację finansową.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

Zdaniem członka KRRiT, przy stabilnym finansowaniu nie byłoby dylematu z czego rezygnować, a co produkować spośród programów misyjnych. Problemem - jak twierdzi Rogowski - jest to, że z rozmów z politykami koalicji wynika, iż mają oni różne zdania w sprawie finansowania mediów publicznych. Dotyczy to zarówno techniczno-organizacyjnej strony tego jak zbierać opłatę za media, jak i terminów wprowadzenia nowych rozwiązań.

Sławomir Rogowski przytacza przykład Niemiec, gdzie od 1 stycznia 2013 roku obowiązuje nowa składka audiowizualna. - Jej wprowadzenie zajęło Niemcom pięć lat - podkreśla. - Gdyby w Polsce został zrealizowany pomysł ministra Zdrojewskiego, wprowadzenia powszechnej opłaty audiowizualnej, to zamiast 650 milionów złotych jakie wpływają teraz z abonamentu, mogłoby wpływać od miliarda 800 milionów, nawet do 2,5 miliarda złotych - mówi i dodaje, że z tej sumy około 10 procent mogłyby na początek otrzymywać też media komercyjne, jeśli podjęłyby się produkcji programów misyjnych. - Ta sprawa jest wciąż dyskutowana -  mówi członek KRRiT.

Gość Trójki przyznaje też, że wciąż jest dyskutowana sprawa tempa cyfryzacji mediów - zwłaszcza media komercyjne mają tu sporo wątpliwości. - Racjonalnie cyfryzacja jest to proces 5-6-letni. (...) Potrzebna też jest w tej sprawie specjalna ustawa - uważa gość Trójki.

Audycję prowadził Marcin Zaborski.

(mc/ei)

Czytaj także

Opłata audiowizualna wyniesie około 12 zł

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 15:26
Opłata audiowizualna, zastępująca abonament, ma wynieść od 10 do 12 złotych od gospodarstwa domowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sondaż: Polacy za finansowaniem mediów z budżetu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 11:44
Większość Polaków za finansowaniem mediów publicznych z budżetu i przeciw prywatyzacji Polskiego Radia i TVP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Dworak: rok 2015 to wielki znak zapytania

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 09:09
- Przyszły rok, jeśli chodzi o wpływy abonamentowe, raczej nie jest zagrożony. Natomiast rok 2015 to już jest wielki znak zapytania - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury: opłata audiowizualna będzie obowiązkowa i powszechna

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 12:10
- Opłata audiowizualna nie będzie pobierana za faktyczne korzystanie z programów nadawców publicznych, ale za możliwość odbioru programów - wyjaśnił minister kultury Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abonament 2015 - stawki

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 08:00
Abonament radiowo-telewizyjny za ten rok wynosi 232,20 zł, a za sam odbiornik radiowy 70,30 zł
rozwiń zwiń