X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zdrojewski o Świątyni Opatrzności: będzie wniosek, będą kolejne pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 19:33
- Palikot i Miller marnotrawią swoją energię, ale mi ich nie żal - tak minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski skomentował w "Pulsie Trójki" zarzuty, jakie pod jego adresem wysuwają przywódcy partii lewicowych. Chodzi o dotację na budowę muzeum przy Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.
Audio
  • Minister Kultury Bogdan Zdrojewski był gościem "Pulsu Trójki". (Trójka/Puls Trójki)
Wizualizacja Świątyni Opatrzności Bożej po ukończeniu budowy
Wizualizacja Świątyni Opatrzności Bożej po ukończeniu budowy Foto: wikipedia cc/Lech i Wojciech Szymborscy

Zdaniem Leszka Millera (SLD) i Janusza Palikota (TR) minister Zdrojewski marnotrawi publiczne pieniądze i działa niezgodnie z prawem, dotując budowę muzeum Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego, które ma powstać przy Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. W tej sprawie SLD i Twój Ruch złożyły zawiadomienia do prokuratury i CBA.

- Marnotrawi energię i Janusz Palikot i Leszek Miller, ale nie żal mi ich, bo to akurat szkoda, nad którą nie będę płakać - mówi Bogdan Zdrojewski. - Wyobraźmy sobie Leszka Millera, który mówi, że choć jest absolutnym przeciwnikiem finansowania Kościoła w Polsce, to uznaje wielkość Jana Pawła II i uważa, że z publicznych pieniędzy takie muzeum powinno powstać. Według mojej oceny korona z głowy by mu nie spadła, (...) a zyskałby, jako polityk, na swojej wiarygodności - mówi minister kultury.  Przypomina, że posłowie SLD wcześniej, przez lata, akceptowali znacznie większe wydatki na budowę tego muzeum. - Nie mogą się tłumaczyć, że nie wiedzieli, bo posiedzenia komisji finansów publicznych były jawne, a te wnioski przechodziły jednomyślnie, nikt nie był przeciw  - dodaje.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki" , "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Minister kultury podkreśla, że zamierza także w następnym roku dotować budowę przy Świątyni Opatrzności, jeśli będzie taki wniosek. - Skoro wydaliśmy sporo środków na budowę muzeum (...), to trzeba ją skończyć. Brakuje kilkunastu milionów, aby tę inwestycję zakończyć w przyszłym roku - zapewnia. Zdaniem ministra, projekt ekspozycji jest interesujący, a to muzeum jest Polakom potrzebne. Zwraca uwagę, że gdyby takie muzeum budować poza Świątynią Opatrzności, to koszt byłby dwa razy większy.

Odpowiadając na krytykę lewicy, że wspiera Kościół katolicki, Bogdan Zdrojewski przypomina, że stawiano mu już zarzuty, że wspiera sztukę lewicową lub ateistyczną. Jego zdaniem oznacza to, że w swojej polityce stara się być bardzo sprawiedliwy, a także  powściągliwy, jeżeli chodzi o spory mające charakter ideologiczny. - Uważam, że każdy obywatel, katolik czy ateista, ma równe prawa i minister kultury musi stać na straży, aby te prawa były szanowane - podkreśla. Zwraca też uwagę, że w dyspozycji Kościoła są bardzo liczne zabytki, muzea i inne dobra kultury, które muszą być, zgodnie z prawem, dofinansowywane. - Od razu też dodam, że proporcja finansowania kościelnych instytucji muzealnych i świeckich jest jak 1 do 100 - mówi minister.

Bogdan Zdrojewski mówił też o powrocie do Polski zagrabionych dzieł sztuki i konieczności finansowania mediów publicznych. Zapewnił, że decyzja dotycząca sposobu tego finansowania, jak i wspomagania misji publicznej Polskiego Radia i TVP, zapadnie w tym roku.

Z Bogdanem Zdrojewskim rozmawiała Beata Michniewicz.

(mc/ei)

Zobacz więcej na temat: Bogdan Zdrojewski

Czytaj także

Obraz skradziony w czasie II wojny światowej wraca do kraju

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 21:14
XVII-wieczne dzieło "Święty Filip chrzci sługę królowej Kandaki", pędzla niemieckiego malarza Johanna Conrada Seekatza, zostało zabrane z Muzeum Narodowego w Warszawie. Odnalazło się w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrojewski: dotacja dla Archidiecezji Warszawskiej zgodna z prawem

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 06:32
Przebywający w Nowym Jorku minister kultury i dziedzictwa narodowego zaprzeczył jakoby dotacja 6 mln zł na budowę ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego była sprzeczna z prawem. Wnioski w tej sprawie do CBA i prokuratury uznał za bezzasadne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SLD złożył zawiadomienie do Seremeta ws. Świątyni Opatrzności

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 12:04
Sprawa dotyczy przyznania przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego 6-milionowej dotacji na budowę muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cywińska: SLD nie może się czepiać o dotację dla Świątyni Opatrzności Bożej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 16:54
Ministerstwo Kultury przekazało 6 milionów złotych na budowę muzeum Jana Pawła II we wznoszonej świątyni. Decyzja została oprotestowana przez Twój Ruch i SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie dla kościelnej dotacji" - manifestacja przed Ministerstwem Kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 17:05
Kilkadziesiąt osób protestowało w Warszawie przeciwko przyznaniu przez ministra Zdrojewskiego dotacji na muzeum w Świątyni Opatrzności Bożej. Na jednym z portali społecznościowych pod wydarzeniem zapisało się blisko 18 tysięcy uczestników.
rozwiń zwiń