RPO: państwo wpakowało opiekunów osób niepełnosprawnych w pułapkę

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 18:48
Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że protesty opiekunów osób niepełnosprawnych obudziły społeczeństwo i sprawiły, że nagle także politycy dostrzegli problem.
Audio
  • Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich o świadczeniach dla opiekunów osób niepełnosprawnych (Puls Trójki)
Transparenty umieszczone przez opiekunów osób niepełnosprawnych w miasteczku namiotowym przed Sejmem
Transparenty umieszczone przez opiekunów osób niepełnosprawnych w miasteczku namiotowym przed SejmemFoto: TVN24/x-news

Profesor Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich powiedziała w Trójce, że sytuacja opiekunów dorosłych niepełnosprawnych jest dramatyczna, dla nich 520 zł zasiłku to bardzo duża suma. Jej zdaniem osoby, którym zabrano w 2013 roku te świadczenia, mogą czuć się oszukane i wepchnięte w pułapkę. - Państwo powiedziało: zrezygnujcie z pracy, poświęćcie się opiece nad dorosłymi niepełnosprawnymi, a my wam będziemy wypłacać pewne świadczenia - powiedziała RPO. - Teraz po dwóch latach państwo mówi: myśmy tylko żartowali, proszę wrócić na rynek pracy, tracicie ten zasiłek - dodała.

Protesty opiekunów osób niepełnosprawnych - serwis specjalny >>>

Jak wyjaśniła, z pracy zrezygnowało na przykład wiele kobiet po pięćdziesiątce. Osoba w tym wieku, mająca niepełnosprawne dziecko ma nikłe szanse na powrót do pracy. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odebrania świadczeń opiekunom. TK uznał, że było to niezgodne z ustawą zasadniczą. Dzięki temu zasiłek w wysokości 520 zł zostanie przywrócony, a zaległe świadczenia będą wypłacone. Prof. Lipowicz zwróciła jednak uwagę na to, jak długo trwa wykonanie wyroku. - Proszę popatrzeć jakie to jest smutne w odniesieniu do pracy parlamentu - powiedziała.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Przypomniała, że decyzja TK zapadła 5 grudnia i od tego momentu każdy poseł mógł złożyć projekt ustawy, która umożliwiłaby wykonanie wyroku. Nie było jednak żadnej reakcji. Dopiero protesty opiekunów w Sejmie i przed nim spowodowały, że prace przybrały galopujące tempo.

RPO przyznała, że rozważa zgłoszenie do Najwyższej Izby Kontroli sprawy opóźnień w przywróceniu świadczeń. Dodała, że będzie próbowała dojść do tego, które osoby są odpowiedzialne za odebranie zasiłków opiekunom osób niepełnosprawnych i postara się, by pociągnięto je do odpowiedzialności.

Rozmawiał Marcin Zaborski.

Do słuchania "Pulsu Trójki" zapraszamy od poniedziałku do piątku o 17.4.

(bk, gs)

Czytaj także

Ankietowani popierają protest rodziców niepełnosprawnych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 14:34
Polacy w większości uznają protest rodziców niepełnosprawnych dzieci w Sejmie za słuszny. Tak wynika z sondażu jaki dla Informacyjnej Agencji Radiowej przeprowadził Instytut "Homo Homini".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk: robimy co możemy, by pomóc rodzicom niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 15:01
We wtorek mija 14 dzień protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie. - Rząd robi co w jego mocy, by pomóc rodzicom niepełnosprawnych - podkreślił premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty opiekunów niepełnosprawnych. Kluczowy tydzień w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 21:46
Po ponad czterech godzinach obrad na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zakończyło się pierwsze czytanie projektu ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzice nie odpuszczają. Rząd: nie stać nas na więcej

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 20:53
Budżetu państwa nie stać na wyższą podwyżkę świadczeń pielęgnacyjnych w 2014 roku. Tak rzecznik rządu, Małgorzata Kidawa-Błońska komentuje żądania protestujących w Sejmie rodziców dzieci niepełnosprawnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych rozpoczęli głodówkę

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 17:06
Protestująca przed Sejmem grupa opiekunów osób niepełnosprawnych przestała już wierzyć, że spotka się z nimi premier. Część osób postanowiła więc rozpocząć strajk głodowy.
rozwiń zwiń