X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spór o Jaruzelskiego. Bohater, czy zdrajca?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 18:24
- Generał Wojciech Jaruzelski powinien być pochowany na cmentarzu sowieckim - mówił w "Pulsie Trójki" poseł PiS Zbigniew Girzyński. - Pan się zagalopowuje - upomniał go Stanisław Wziątek z SLD.
Audio
  • Zbigniew Girzyński (PiS) i Stanisław Wziątek (SLD) o generale Wojciechu Jaruzelskim (Trójka/Puls Trójki)
Przygotowania do pogrzebu generała Wojciecha Jaruzelskiego w kwaterze I Armii Ludowego Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach
Przygotowania do pogrzebu generała Wojciecha Jaruzelskiego w kwaterze I Armii Ludowego Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Miałem ten wielki honor i zaszczyt znać osobiście generała Jaruzelskiego - mówił polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jego zdaniem, dobrze się stało, że generał zostanie pochowany na Powązkach, w wojskowej kwaterze żołnierzy Armii Ludowej. Jak tłumaczył, Jaruzelski będzie wśród tych, z którymi przeszedł cały szlak bojowy.

- Był darzony wielkim szacunkiem przez tych, którzy toczyli z nim walki - przekonywał Stanisław Wziątek.

Ale Zbigniew Girzyński nie ma wątpliwości, gdzie powinien być pochowany generał. - W Warszawie jest duży cmentarz sowiecki, jeśli miałby być pochowany w żołnierskich kwaterach to to są jego towarzysze, z którymi zniewalał Polskę, wprowadzał system komunistyczny, gnębił i mordował  tych, którzy walczyli o wolną Polskę - mówił poseł PiS.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

Gość "Pulsu Trójki" mówił, że gdyby po II Wojnie Światowej Niemcy chcieli organizować uroczysty pogrzeb ostatniego przywódcy III Rzeszy, wywoływałoby to wielkie oburzenie, także w Polsce. - Wojciech Jaruzelski był odpowiedzialny, jako członek aparatu represji PRL, za prześladowania polskich żołnierzy-bohaterów, zwłaszcza żołnierzy wyklętych, wszystkie awanse wojskowe otrzymał w okresie stalinowskim. Został odznaczony Orderem Lenina za wojnę z Czechosłowację i wojnę z własnym narodem, odpowiadał za antysemickie czystki w  PRL-owskiej armii - wyliczał Girzyński.

Zupełnie inna ocenę wystawia Wziątek. Jego zdaniem, wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku "ochroniło nas przed ogromnymi ofiarami" a w 1989 roku generał zdecydował się na bezkrwawe oddanie władzy. - Historia to oceni, czy to była zdrada - mówił poseł SLD.

Stan wojenny - zobacz serwis specjalny >>>

-  Wprowadzenie stanu wojennego przyczyniło się śmierci setek Polaków, przedłużyło komunistyczną dyktaturę o 10 lat - tłumaczył Girzyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiał Damian Kwiek

Jaruzelski zostanie pochowany w piątek na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Pogrzeb ostatniego dyktatora PRL będzie miał charakter państwowy.

(asop)

Czytaj także

Historyk: gen. Jaruzelski fałszował swoją teczkę oficerską

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 07:09
Historyk, doktor Piotr Gontarczyk twierdzi, że generał Wojciech Jaruzelski sfałszował swoją teczkę oficerską. - Dokumenty te były fałszowane na dużą skalę w sposób nieprawdopodobny - mówi "Naszemu Dziennikowi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb Jaruzelskiego w piątek na Wojskowych Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 12:17
Pogrzeb generała odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 12. Wojciech Jaruzelski zostanie pochowany w kwaterze I Armii Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb Jaruzelskiego na Powązkach. Protest IPN: nie powinniśmy chować tam kolejnego komunistycznego dyktatora

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 15:49
- To miejsce dla narodowych bohaterów, a nie komunistycznych dyktatorów - mówi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oświadczenie prezesa IPN w sprawie gen. Jaruzelskiego [dokumentacja]

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 13:40
Rzeczpospolita Polska budowana jest na fundamencie takich wartości jak niepodległość, wolność, prawda i godność człowieka - od tych słów Łukasz Kamiński rozoczyna swoje oświadczenie.
rozwiń zwiń