Spór o Jaruzelskiego. Bohater, czy zdrajca?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spór o Jaruzelskiego. Bohater, czy zdrajca?
Przygotowania do pogrzebu generała Wojciecha Jaruzelskiego w kwaterze I Armii Ludowego Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Generał Wojciech Jaruzelski powinien być pochowany na cmentarzu sowieckim - mówił w "Pulsie Trójki" poseł PiS Zbigniew Girzyński. - Pan się zagalopowuje - upomniał go Stanisław Wziątek z SLD.

Posłuchaj

Zbigniew Girzyński (PiS) i Stanisław Wziątek (SLD) o generale Wojciechu Jaruzelskim (Trójka/Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Miałem ten wielki honor i zaszczyt znać osobiście generała Jaruzelskiego - mówił polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jego zdaniem, dobrze się stało, że generał zostanie pochowany na Powązkach, w wojskowej kwaterze żołnierzy Armii Ludowej. Jak tłumaczył, Jaruzelski będzie wśród tych, z którymi przeszedł cały szlak bojowy.

- Był darzony wielkim szacunkiem przez tych, którzy toczyli z nim walki - przekonywał Stanisław Wziątek.

Ale Zbigniew Girzyński nie ma wątpliwości, gdzie powinien być pochowany generał. - W Warszawie jest duży cmentarz sowiecki, jeśli miałby być pochowany w żołnierskich kwaterach to to są jego towarzysze, z którymi zniewalał Polskę, wprowadzał system komunistyczny, gnębił i mordował  tych, którzy walczyli o wolną Polskę - mówił poseł PiS.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy" , "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce" .

Gość "Pulsu Trójki" mówił, że gdyby po II Wojnie Światowej Niemcy chcieli organizować uroczysty pogrzeb ostatniego przywódcy III Rzeszy, wywoływałoby to wielkie oburzenie, także w Polsce. - Wojciech Jaruzelski był odpowiedzialny, jako członek aparatu represji PRL, za prześladowania polskich żołnierzy-bohaterów, zwłaszcza żołnierzy wyklętych, wszystkie awanse wojskowe otrzymał w okresie stalinowskim. Został odznaczony Orderem Lenina za wojnę z Czechosłowację i wojnę z własnym narodem, odpowiadał za antysemickie czystki w  PRL-owskiej armii - wyliczał Girzyński.

Zupełnie inna ocenę wystawia Wziątek. Jego zdaniem, wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku "ochroniło nas przed ogromnymi ofiarami" a w 1989 roku generał zdecydował się na bezkrwawe oddanie władzy. - Historia to oceni, czy to była zdrada - mówił poseł SLD.

Stan wojenny - zobacz serwis specjalny >>>

-  Wprowadzenie stanu wojennego przyczyniło się śmierci setek Polaków, przedłużyło komunistyczną dyktaturę o 10 lat - tłumaczył Girzyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmawiał Damian Kwiek

Jaruzelski zostanie pochowany w piątek na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Pogrzeb ostatniego dyktatora PRL będzie miał charakter państwowy.

(asop)

Polecane