Polska odwoła się od wyroku ETPC? Sprawa tajnych więzień CIA

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 19:17
Polska naruszyła konwencję praw człowieka w sprawie więzień CIA - uznał Trybunał w Strasburgu. Wyrok komentowali w radiowej Trójce Draginja Nadażdin i Robert Kropiwnicki.
Audio
  • Draginja Nadażdin i Robert Kropiwnicki o wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (Puls Trójki)
Do tortur miało dochodzić w ośrodku w Starych Kiejkutach
Do tortur miało dochodzić w ośrodku w Starych KiejkutachFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził siedem naruszeń Europejskiej Konwencji Praw Człowieka przez Polskę ws. więzień CIA. Uznał niemal wszystkie zarzuty Abu Zubajdy i Abd al-Rahim al-Nashiriego, którzy twierdzą, że byli torturowani w więzieniu CIA w Polsce w latach 2002-2003. Siedmioosobowy skład Trybunału w jednogłośnie przyjętych orzeczeniach oddalił tylko skargę co do naruszenia zasady wolności wypowiedzi. Przyznał skarżącym po 100 tys. euro zadośćuczynienia (plus 30 tys. euro Abu Zubajdzie). ETPC uznał też, że Polska nie wywiązała się z obowiązku współpracy z nim.

Draginja Nadażdin mówiła w "Pulsie Trójki", że osoby, które znajdowały się wówczas u władzy, popełniły wiele błędów. - Absolutnie polski rząd nie mógł pozwolić na to, żeby jakimkolwiek władzom, służbom jakiegokolwiek kraju, udostępnić kawałek terytorium, nie mając pewności, że prawo polskie, że zobowiązania międzynarodowe Polski będą w tym kontekście uszanowane. Ewentualna linia obrony ze strony polski, że osoby wówczas odpowiedzialne mogły nie wiedzieć, co się tam dzieje, absolutnie nie może mieć miejsca - zaznaczyła dyrektorka Amnesty International Polska.

Nadażdin podkreśliła, że wszystkim należy się humanitarne traktowanie. - Prawa człowieka i prawa zagwarantowane w artykułach, które Trybunał stwierdził, że zostały naruszone, to są prawa, które nie mogą zostać ograniczone. Zakaz stosowania tortur jest zakazem absolutnym. Te osoby, które były przetrzymywane w Polsce, to są osoby, które wówczas jeszcze nie miały żadnych zarzutów, nie mówiąc już o wyrokach - dodała.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Absolutnie zgadzam się z tym, że zakaz tortur jest bezwzględny, to jest standard cywilizacyjny - mówił w radiowej Trójce Robert Kropiwnicki. Poseł Platformy Obywatelskiej zwrócił jednak uwagę na to, jaka sytuacja panowała w latach, kiedy w Polsce miało dochodzić do tortur. - To był specyficzny moment. Wtedy nawet opinia publiczna uważała, że Amerykanom wolno trochę więcej, że jest stan zagrożenia, że nie wiadomo, jakie będą kolejne zamachy. (…) Na wojnie standardy się zmieniają, ale tortury dopuszczałbym tylko w bardzo ekstremalnych sytuacjach - zaznaczył.

Kropiwnicki przypomniał, że wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu jest nieprawomocny. - Teraz trzeba dobrze przeczytać uzasadnienie i są trzy miesiące na podjęcie decyzji. Myślę, że rząd będzie się skłaniał w kierunku złożenia odwołania - podkreślił polityk PO.

Rozmawiał Damian Kwiek.

(aj, mk)

Czytaj także

Amnesty International: wyrok w sprawie więzień CIA podstawą do ukarania polityków

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 13:56
Osoby odpowiedzialne za naruszenia przez Polskę praw człowieka powinny stanąć przed Trybunałem Stanu - uważa dyrektorka Amnesty International Polska, Draginja Nadażdin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miller: wyrok Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA oceniam jako niesprawiedliwy i niemoralny

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 14:40
Trybunał Praw Człowieka uznał, że Polska naruszyła zakaz tortur i nieludzkiego traktowania w związku z istnieniem tajnych więzień CIA na terytorium naszego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rada Europy: wyrok ws. więzień CIA to krok w kierunku prawdy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 18:26
Takie oświadczenie złożyła przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Anne Brasseur.
rozwiń zwiń