Jerzy Stępień: na miejscu szefa PKW podałbym się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 19:02
Ze względu na to, że do tej pory wybory przebiegały w miarę dobrze, to trochę nas to uśpiło. Uznaliśmy, że tym razem też sobie damy radę, ale nie daliśmy - uważa Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Audio
  • Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego: na miejscu szefa PKW podałbym się do dymisji (Puls Trójki)
Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego
Jerzy Stępień, były prezes Trybunału KonstytucyjnegoFoto: Polskie Radio

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że na tym etapie nie należy odwoływać PKW, a przyjrzeć się jej pracy po wyborach. Po spotkaniu z sędziami odpowiadającymi za powoływanie jej członków, prezydent proponuje zmiany, także w kodeksie wyborczym.

PKW ma problem z informatycznym systemem liczenia głosów. Oficjalne wyniki wyborów samorządowych wciąż są nieznane.

Gość Pulsu Trójki jako przyczynę takiego stanu rzeczy wskazał niezbyt poważne traktowanie samorządu terytorialnego. - Mamy dziś takie państwo, że gdyby rząd wyjechał na rok na Majorkę, to by nic specjalnie złego się nie stało. Myślę, że parlament nie docenia samorządu. (…) Już 25 lat temu zaczęliśmy pewne próby wprowadzania elektroniki (podczas wyborów – przyp. red.), jeśli po tym czasie mamy jakieś niedomogi w systemie informatycznym, to jest to jakieś wyjątkowe zaniedbanie ludzi, którzy odpowiadają za organizację wyborów - podkreślił.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jerzy Stępień zgodził się z prezydentem, który uważa, że pracy PKW należy przyjrzeć się po ogłoszeniu wyników wyborów. - Chodzi o zachowanie pewnych reguł gry w trakcie gry. (…) W okresie, gdy procedura jeszcze trwa, powinniśmy doprowadzić ją do końca, spokojnie ogłosić wyniki i dopiero potem podejmować jakieś decyzje - powiedział.

Gość Trójki zwrócił uwagę na fakt, że każdy z nas ma prawo zgłosić protest wyborczy do sądu okręgowego. - Wybory to poważna sprawa, to nie jest już PRL, gdzie się głosowało, bo władza tak chciała. Wybory służą wyłonieniu ludzi władzy na każdym szczeblu organizacji społecznej. Służby i procedury wyborcze powinny być na najwyższym poziomie - podkreślił Jerzy Stępień.

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadził: Damian Kwiek

Goście: Jerzy Stępień (były prezes Trybunału Konstytucyjnego)

Data emisji: 19.11.2014

Godzina emisji: 17.45

to/fbi

Czytaj także

Prezydent apeluje o spokój! "Głosy muszą być skutecznie i uczciwie policzone"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 21:00
- Nie dajmy się zwariować. To wszystko da się policzyć. Próba odwołania PKW w trakcie trwania wyborów to po prostu szaleństwo - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Państwo w kryzysie”. Szef SLD: trzeba powtórzyć wybory

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 14:56
SLD domaga się powtórzenia wyborów do sejmików wojewódzkich, rad powiatów, rad miast na prawach powiatów, rad dzielnic i rady Warszawy - poinformował szef SLD Leszek Miller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hakerzy zaatakowali PKW. Komisja zawiadamia ABW i prokuraturę

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 18:47
Państwowa Komisja Wyborcza zawiadomiła prokuraturę ws. cyberataku na swoje strony internetowe - poinformował sędzia Stanisław Kosmal. Chodzi o atak, do którego doszło we wtorek.
rozwiń zwiń