Eksperci: czy Federacja Rosyjska się rozpadnie?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 18:40
- W Rosji może dojść do ruchów odśrodkowych – mówi w radiowej Trójce Michał Broniatowski z Espresso.tv. - Polityka Putina jest polityką do pewnego stopnia samobójczą – dodaje dr Kazimierz Wóycicki.
Audio
  • Dr Kazimierz Wóycicki i Michał Broniatowski m.in. o możliwym rozpadzie Federacji Rosyjskiej (Trójka/Puls Trójki)
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: PAP/EPA/DMITRY LOVETSKY/POOL

Goście "Pulsu Trójki” zgadzają się co do tego, że Moskwa ma ogromne problemy gospodarcze, a także przegrywa swoją politykę w stosunku do Ukrainy. Zdaniem historyka, dr Kazimierza Wóycickiego, widać już, że Władimir Putin ponosi coraz większe straty. Historyk przytacza opinie ekspertów, którzy twierdzą, że coraz bardziej prawdopodobny staje się scenariusz rozpadu Federacji Rosyjskiej.

Wskazuje też na dość chłodne przyjęcie przez rosyjskie elity dorocznego przemówienia prezydenta Rosji. Według Wóycickiego, oraz wyraźniej widać też, że Ukraina kieruje się w stronę NATO. - Wszystko to zapowiada bardzo poważne zmiany. (…) Jest nerwowo, bo Putin ma osobowość nieobliczalną - dodaje gość Trójki.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Rosja jest w ogromnych kłopotach, ale nie ogłaszałbym pogrzebu tego kraju, bo on ma ogromne pokłady cierpliwości - mówi z kolei Michał Broniatowski z Espresso.tv. i "Forbesa”. Gość Trójki dodaje, że choć te problemy są pewnikiem, to jednak trudno określić, kiedy Federacja się rozpadnie.

Według Broniatowskiego prawdziwe kłopoty mogą zacząć się, gdy Putinowi zabraknie funduszy ze sprzedaży ropy naftowej. Z tych pieniędzy finansowane są biedne regiony Federacji. - Ludzie mogą pomyśleć, że nie mają żadnego powodu, żeby w dalszym ciągu trwać w FR, bo ona ich nie karmi. Wtedy może dojść do ruchów odśrodkowych. Putin o tym wie i bardzo się tego boi - dodaje Broniatowski.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadził: Damian Kwiek

Goście: Michał Broniatowski, dr Kazimierz Wóycicki

Data emisji: 9.12.2014

Godzina emisji: 17.45

iz/mp

Zobacz więcej na temat: Donbas Rosja Trójka Ukraina