Co zmienia nowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 19:00
Trybunał Konstytucyjny orzekł 9 grudnia częściową niekonstytucyjność nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Jakie niesie to ze sobą konsekwencje? Goście "Pulsu Trójki" przedstawili zdecydowanie odmienne stanowiska.
Audio
  • Jan Maria Jackowski i Waldemar Sługocki o sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym (Puls Trójki)
Trybunał Konstytucyjny podczas ogłaszania wyroku 9 grudnia
Trybunał Konstytucyjny podczas ogłaszania wyroku 9 grudniaFoto: PAP/Paweł Supernak

Za niezgodne z Ustawą Zasadniczą sędziowie uznali m.in. przepisy wygaszające kadencję obecnego prezesa i wiceprezesów TK oraz przepisy zezwalające Sejmowi na ponowny wybór tych sędziów TK, których kadencja wygasła 6 listopada. Trybunał orzekł również o niekonstytucyjności regulacji wprowadzającej 30-dniowy termin na złożenie przez sędziego TK ślubowania wobec prezydenta RP oraz zapis, że złożenie ślubowania przed prezydentem zaczyna kadencję sędziego TK.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Ta ustawa, którą rozpatrywał Trybunał Konstytucyjny właściwie nie weszła w życie - ocenił Jan Maria Jackowski z Prawa i Sprawiedliwości. Jak wytłumaczył, wybór 5 sędziów w tej kadencji dokonał się na podstawie przepisów regulaminu sejmowego. Dodał, że prezydent przyjął zaprzysiężenie od tych sędziów przed orzeczeniami TK i nie może teraz przyjąć od kolejnych trzech, gdyż tym faktycznie złamałby konstytucję. 

Waldemar Sługocki z PO powołał się na art. 7 konstytucji, który mówi, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny orzekł, że trzech sędziów wybrano w poprzedniej kadencji Sejmu zgodnie z przepisami prawa. W tej sytuacji, jak ocenił Sługocki, prezydent powinien ich zaprzysiąc, a dwóch sędziów trzeba wyłonić. Podkreślił, że szczególnie prezydent jako strażnik konstytucji, powinien zgłosić do TK zastrzeżenia i poczekać na jego orzeczenia. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Damian Kwiek

Goście: Jan Maria Jackowski (senator PiS), Waldemar Sługocki (senator PO)

Data emisji: 9.12.2015

Godzina emisji: 17.45

fc/mp

Czytaj także

Kornel Morawiecki: Trybunał Konstytucyjny nie może być ciałem, które stoi ponad wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 09:30
- Argumentacja Trybunału Konstytucyjnego, zawiła i długa, zderza się z krótkim orędziem pana prezydenta, na jego korzyść - przekonywał w radiowej Trójce poseł Kukiz’15.
rozwiń zwiń