"Takie pomniki powinny z przestrzeni publicznej zniknąć"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2016 18:40
Do czerwca zaproponujemy akcję, która będzie zachęcać samorządy do likwidowania sowieckich pomników - poinformował prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. Na ten temat dyskutowaliśmy w audycji "Puls Trójki".
Audio
  • Sowieckie pomniki powinny zniknąć z przestrzeni publicznej? (Puls Trójki)
Przykład pomnika ku czci żołnierzy radzieckich
Przykład pomnika ku czci żołnierzy radzieckichFoto: Ralf Lotys/Wikimedia Commons/CC

Wiceminister kultury Jarosław Sellin z PiS ocenił, że to dobra inicjatywa, ale "spóźniona o dwadzieścia parę lat". - Już dawno powinniśmy byli wyczyścić polską przestrzeń publiczną z upamiętnień, na których są symbole, które się Polakom mogą kojarzyć wyłącznie z opresją, typu czerwona gwiazda czy sierp i młot - powiedział.

- Decyzje w tej sprawie pozostawiono władzom lokalnym. Jedne władze te decyzje podejmowały, inne nie. Państwo powinno wyznaczać standardy w tej sprawie i zachęcać, a może nawet ustawowo zmuszać do tego, żeby te symbole likwidować - zaznaczył. - Takie pomniki powinny z przestrzeni publicznej zniknąć - podkreślił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Stawiałbym tutaj na rozsądną współpracę Instytutu Pamięci Narodowej z samorządami - wskazał w "Pulsie Trójki" poseł PO Mariusz Witczak. - Ta akcja IPN ma dla mnie taki trochę charakter nerwowy, ponieważ w powietrzu wisi zmiana ustawy o Instytucie - ocenił.

- Wydaje mi się, że to jest chęć niektórych osób zwrócenia uwagi na taką akcyjność, a pewnie warto by było w duchu edukacji, współpracy, a nawet i pomocy w niektórych gminach poradzić sobie z tym problemem - dodał.

W czwartek (31.03) Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu zmian w ustawie o IPN. Projektem, zakładającym m.in. zmianę w trybie wyboru prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, zajmie się teraz sejmowa komisja sprawiedliwości. Na ten temat również rozmawialiśmy w radiowej Trójce.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Damian Kwiek

Goście: Jarosław Sellin (wiceminister kultury, PiS), Mariusz Witczak (poseł, PO)

Data emisji: 1.04.2016

Godzina emisji: 17.45

kk/ei

Czytaj także

MSZ Rosji ostro o demontażu pomników w Polsce. "Nie pozostawimy tego bez reakcji"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 17:50
- Wyrażamy nadzieję, że polskie władze nie ulegną ekstremistycznie nastawionym politykom i nie będą prowadzić działań, które rzeczywiście graniczą z barbarzyństwem - oświadczyła rzeczniczka MSZ Federacji Rosyjskiej Maria Zacharowa na konferencji prasowej w Moskwie.
rozwiń zwiń