Pierwsza dama odpowie na apel posłanek w sprawie ustawy antyaborcyjnej?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 18:13
Posłanki klubu Nowoczesna liczą, że pierwsza dama zabierze głos w sprawie ustawy o ochronie życia. W liście skierowanym do Agaty Kornhauser-Dudy apelują, by - jak to ujęły - "wyszła z cienia Pałacu Prezydenckiego".
Audio
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda
Pierwsza dama Agata Kornhauser-DudaFoto: PAP/Jacek Turczyk

Posłanki odwołują się - mniej lub bardziej wprost - do działalności Marii Kaczyńskiej. "Zwracamy się z apelem do posłanek i posłów, aby nie zmieniali Konstytucji w artykule 30. dotyczącym godności człowieka. Konstytucja naszym zdaniem dostatecznie chroni życie i godność człowieka" - pod takim apelem w sprawie utrzymania tzw. kompromisu aborcyjnego dokładnie dziewięć lat temu podpisała się ówczesna pierwsza dama.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Żona prezydenta nie ma prerogatyw, jeżeli chodzi o działalność polityczną, również prerogatyw dyplomatycznych nie ma - wskazał w audycji "Puls Trójki" socjolog prof. Henryk Domański. - Natomiast na pewno wolno jej się wypowiadać w sprawach publicznych, w sprawach prowadzonych przez małżonka - dodał. - Jeżeli się wypowiada, ktoś taki jak żona prezydenta, to musi to mieć jakieś konsekwencje polityczne - podkreślił.

- W Polsce tradycyjnie przyjęło się, że pierwsze damy prezentują tę miękką część polityki. Są w stałym kontakcie z organizacjami pozarządowymi, zajmują się takimi sprawami, które często politycy w tej swojej rywalizacji przesuwają w cień - zauważył w radiowej Trójce socjolog dr Robert Sobiech. - Moim zdaniem prezydentura Andrzeja Dudy nie ma jasnej koncepcji, a pierwsza dama jest stosunkowo mało widoczna - stwierdził.

Wysłuchaj całej audycji, w której rozmawialiśmy o różnych modelach funkcjonowania pierwszych dam, podejmowanych przez nie inicjatywach i ich znaczeniu dla wizerunku prezydentów.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Marcin Zaborski

Goście: prof. Henryk Domański (socjolog, Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk), dr Robert Sobiech (socjolog, szef Instytutu Polityk Publicznych Collegium Civitas)

Data emisji: 6.04.2016

Godzina emisji: 17.45

kk/mp

Czytaj także

Katarzyna Lubnauer: W Polsce prawo antyaborcyjne jest wyjątkowo ostre

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 09:27
- Aborcja nigdy nie jest czymś dobrym. Ta decyzja zawsze jest wynikiem dramatycznej sytuacji kobiety, a prawo, które jej to uniemożliwi, uważam za okrutne - mówi w "Salonie politycznym Trójki" posłanka Nowoczesnej.
rozwiń zwiń