Sejm odrzucił sprawozdanie NIK. "Chodziło o zwrócenie uwagi opinii publicznej"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 19:01
Nieprzyjęcie sprawozdania Najwyżej Izby Kontroli za 2015 rok zarekomendowała sejmowa Komisja ds. Kontroli Państwowej, argumentując to m.in. złym zarządzaniem Izbą. Do sprawy odnieśli się goście "Pulsu Trójki".
Audio
  • Wojciech Szarama (PiS) i Jan Łopata (PSL) o nieprzyjęciu sprawozdania NIK (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

- Wnioskowałem o odrzucenie sprawozdania NIK dlatego, że zostało złożone przez prezesa w stosunku do którego prokuratura wysuwa zarzuty - mówił poseł PiS Wojciech Szarama. Dodał, że chodziło głównie o zwrócenie uwagi opinii publicznej i przesłanie jasnego sygnału, że PiS nie akceptuje łamania prawa w żadnej instytucji.

Według posła PSL Jana Łopaty głównym celem partii rządzącej jest zmiana szefostwa NIK. Jednocześnie zwrócił on uwagę na fakt, że nieprzyjęcie sprawozdania NIK nie rodzi żadnych konsekwencji.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".  

Za nieprzyjęciem sprawozdania głosowało 226 posłów, przeciwko było 193, wstrzymało się 10 posłów. W ostatnim 25-leciu nie było jeszcze przypadku odwołania prezesa NIK przed upływem jego 6-letniej kadencji. Nie było też wniosku o uchylenie mu immunitetu.

Prezes NIK nie może być bez zgody Sejmu pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności; nie może też być zatrzymany lub aresztowany, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Wojciech Szarama (poseł PiS), Jan Łopata (poseł PSL)
Data emisji: 14.09.2016
Godzina emisji: 17.45

to/ei

Czytaj także

Sejm nie przyjął sprawozdania z działalności NIK za 2015 rok

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 10:58
Za nieprzyjęciem sprawozdania głosowało 226 posłów, przeciwko było 193, wstrzymało się 10 posłów.
rozwiń zwiń