Kontrowersje wokół umowy CETA

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2016 18:28
Przedstawiciele belgijskiego rządu federalnego i regionów porozumieli się w sprawie spornych punktów, które uniemożliwiały zgodę Belgii na zawarcie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą. Dziś w "Pulsie Trójki" o umowę CETA Damian Kwiek pytał rzecznika rządu Rafała Bochenka i Roberta Kropiwnickiego z PO.
Audio
  • Rzecznik rządu Rafał Bochenek i Robert Kropiwnicki z PO o umowie CETA. Trójka/PulsTrójki
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

- To na pewno nie jest umowa naszych marzeń ale umowa, która daje duże gwarancje dla interesu polskiego państwa - zadbaliśmy o to - mówił w "Pulsie Trójki" rzecznik rządu Beaty Szydło podkreślając przy tym, że w pewnych obszarach kontynuacja polityki jest konieczna.

Rafał Bochenek przypominał, że to jest umowa negocjowana jeszcze przez poprzedni rząd PO-PSL i że w wielu aspektach dokument nie podobał się obecnemu rządowi. Zwrócił jednak uwagę, że w wielu punktach umowa została też zmieniona.

- Rząd PiS nie będzie zwolennikiem żadnej umowy, która będzie zagrażała interesom polskich przedsiębiorców czy polskich rolników - podsumował Bochenek.

Z kolei Robert Kropiwnicki tłumaczył, że to nie jest tak, że poprzedni rząd do umowy CETA podszedł bezkrytycznie. - Jak w każdej umowie wielostronnej zgłaszaliśmy wiele uwag - zapewniał w "Pulsie Trójki" Robert Kropiwnicki. Część z nich zostało przejętych przez rząd Beaty Szydło. Ale ja uważam, że ta umowa - co do zasady - jest bardzo dobra. To dlatego, że daje ona dostęp polskim firmom do rynku kanadyjskiego na którym nasze firmy z pewnością świetnie sobie poradzą - podsumował poseł PO.

Tymczasem premier Beata Szydło zapewniła dziś, że rząd nie zgodzi się na rozwiązania, które byłyby dla Polski niekorzystne, a jakiekolwiek decyzje w sprawie CETA muszą być w Polsce ratyfikowane. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Damian Kwiek

Goście: Rafał Bochenek (rzecznik rządu) i Robert Kropiwnicki (PO)

Data emisji: 27.10.2016

Godzina emisji: 17.45

ksem/mp

Czytaj także

Niewiedza na temat umowy CETA przyczyną obaw i lęków?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 19:20
- Generalnie jestem za porozumieniem, ale stawiam jeden warunek. Mam nadzieję, że ta ustawa będzie lepiej wyjaśniana – mówił Wojciech Warski, przewodniczący konwentu Bussines Center Club. Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, stwierdził natomiast, że "zgodnie ze stanem wiedzy, który mają organizacje obywatelskie w Polsce, jestem przeciwny tej umowie".
rozwiń zwiń