Polityczne zamieszanie wokół słów szefa MSZ. Chodzi o bezpieczeństwo Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 18:00
Politycy komentują podsumowanie rocznych dokonań rządu Beaty Szydło. W Pulsie Trójki Artur Soboń z PiS i Mariusz Witczak z PO spierali się o zasługi, które przypisał obecnej ekipie minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. A chodzi o kwestie bezpieczeństwa kraju.
Audio
  • Priorytety polskiej dyplomacji kością politycznej niezgody (Puls Trójki)
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas konferencji prasowej, na której podsumował rok pracy resortu
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas konferencji prasowej, na której podsumował rok pracy resortuFoto: PAP/Paweł Supernak

- Zastaliśmy sytuację, w której Polska znajdowała się w strefie niedookreślonego bezpieczeństwa.To za naszej kadencji bezpieczeństwo Polski zostało wzmocnione poprzez stałą obecność wojsk amerykańskich i wojsk NATO - podkreślał Artur Soboń z PiS.

Tłumaczył, że kluczowe decyzje zapadły podczas lipcowego szczytu NATO w Polsce. Mariusz Witczak z PO przekonywał z kolei, że szczyt był raczej sukcesem poprzedniego rządu PO-PSL.

- Dla PiS-u szczyt NATO w Warszawie był przykrym wydarzeniem, ze względu na słowa prezydenta Baracka Obamy, który potępił politykę ekipy rządzącej - przekonywał poseł Witczak.

-  Stała obecność wojsk została zakontraktowana na szczycie NATO w walijskim Newport - przekonywał poseł Witczak. Podkreślił przy tym, ze Polskę reprezentował wówczas poprzedni prezydent Bronisław Komorowski.

- Faktem jest, że nie odróżnia Pan ustaleń zawartych na szczycie Newport od tych zawartych w Warszawie - replikował poseł Artur Soboń. Jak podkreślił  szczyt w Warszawie nie byłby sukcesem gdyby nie mobilizacja i przygotowanie całej infrastruktury przez obecną ekipę rządzącą.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Łukasz Karusta

Goście: Artur Soboń (PiS) i Mariusz Witczak (PO)

Data emisji: 17.11.2016

Godzina emisji: 17.45

mr/ksem/fbi

Czytaj także

Polityka zagraniczna Polski po roku rządów PiS

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 15:18
- Nie jest tak, jak twierdzi minister Waszczykowski, że został dokonany przełom. Nie został. Więcej widzę kontynuacji niż rzekomego przełomu. Nie jest też prawdą, że decyzję szczytu NATO zawdzięczamy wyłącznie poprzedniej ekipie, ministrowi Siemoniakowi czy wiceministrowi Kupieckiemu. Do niej przyczynił się również obecny wiceminister Tomasz Szatkowski. Zarówno poprzednia, jak i obecna ekipa ciężko na to pracowały – powiedział o polityce zagranicznej Polski w kontekście rocznych rządów PiS były dyplomata, ekspert ds. międzynarodowych Witold Jurasz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ: realizacja postanowień szczytu NATO wśród priorytetów polityki zagranicznej

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 13:05
- Realizacja postanowień szczytu NATO i utrzymanie relacji transatlantyckich znajdą się wśród priorytetów polityki zagranicznej - powiedział w szef MSZ Witold Waszczykowski.
rozwiń zwiń