Przepisy o wycince drzew do zmiany. Co trzeba poprawić?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 19:15
- Jeśli ktoś drzewo posadził, pielęgnował, to nie po to, żeby się nad tym drzewem znęcać - powiedział w "Pulsie Trójki" Paweł Lisiecki z PiS, komentując głośną ustawę o wycince drzew. 
Audio
  • Co dalej z ustawą o wycince drzew? (Puls Trójki)
Wycięte drzewa przy ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. W miejscu gdzie rosły 42 drzewa powstanie parking
Wycięte drzewa przy ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. W miejscu gdzie rosły 42 drzewa powstanie parkingFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach będą zmienione - zadeklarował w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Stwierdził też, że widać w tym prawie lobbing. Także minister środowiska nie wykluczył możliwości nowelizacji przepisów. - O ile jest jakaś luka prawna w ustawie, to trzeba ją naprawić - powiedział Jan Szyszko.

- Brakowało przy uchwalaniu tej ustawy konsultacji społecznych i międzyresortowych - przyznał Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości. Wskazał, że odpowiednie vacatio legis umożliwiłoby samorządom przygotowanie się do ustawy np. poprzez wprowadzenie planów zagospodarowania przestrzennego. - Dosyć enigmatyczny jest punkt dotyczący działalności gospodarczej. Jest możliwość obejścia tego w bardzo prosty sposób - dodał Lisiecki. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

- Należy wrócić do poprzedniego stanu jak najszybciej, w trosce o dobro przyrody - oceniła Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej. - Sposób i tryb procedowania tej ustawy łamał wszelkie normy regulaminowe - dodała. Przypomniała, że ustawa przeszła przez Sejm w zaledwie trzy dni i zignorowano propozycję rzetelnej debaty z udziałem organizacji pozarządowych i samorządów. 

Komu mogło zależeć na ustawie w takim kształcie i kto za nią lobbował? W jaki sposób teraz należy ją zmienić? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Paweł Lisiecki (PiS), Gabriela Lenartowicz (PO)
Data emisji: 21.02.2017
Godzina emisji: 17.45

fc/ei

Czytaj także

Szyszko: to samorządy są od kontroli, czy wycinka jest zgodna z prawem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 19:55
Rolą samorządu, a nie państwa jest kontrola tego, czy wycinka drzew na prywatnej posesji jest zgodna z prawem - mówił w czwartek minister środowiska Jan Szyszko, odnosząc się do zliberalizowanych przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów z prywatnych działek.
rozwiń zwiń