Strajk Kobiet. "Są tematy, które budzą niepokój"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 18:37
W środę z okazji Dnia Kobiet odbywa się Międzynarodowy Strajk Kobiet, organizowane są demonstracje, marsze, pikiety, happeningi. - Zburzono spokój kobiet - mówiła w "Pulsie Trójki" Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15). - Obecny rząd jest antykobiecy - stwierdziła natomiast Katarzyna Piekarska (SLD).
Audio
  • Agnieszka Ścigaj i Katarzyna Piekarska o Międzynarodowym Strajku Kobiet (Puls Trójki)
Demonstracja Blondynki wywołują polityków przed Rotundą przy rondzie Dmowskiego w Warszawie
Demonstracja "Blondynki wywołują polityków" przed Rotundą przy rondzie Dmowskiego w WarszawieFoto: PAP/Jacek Turczyk

Agnieszka Ścigaj tłumaczyła, że te protesty nie wzięły się z niczego, gdyż są tematy, które budzą niepokój. Jak mówiła, chodzi m.in. o standardy okołoporodowe, które stoją obecnie pod znakiem zapytania czy też działania wobec przemocy domowej.

- W to wpisuje się wstrzymanie dotacji dla pogotowia Niebieskiej Linii. Ktoś, kto choć trochę ma wiedzę o sytuacji ofiar przemocy domowej, wie, że pierwszym i najtrudniejszym krokiem jest sięgnięcie po wsparcie. Często ten anonimowy telefon i skuteczna porada osoby przeszkolonej mogą pomóc, nawet w uratowaniu życia - wyjaśniła.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Katarzyna Piekarska uważa, że wstrzymanie dotacji dla pogotowia Niebieskiej Linii to skandal. W jej opinii w tej sprawie powinna być duża przestrzeń dla porozumienia między politycznymi podziałami.

- Nie rozumiem tej decyzji. Często ofiary przemocy domowej wstydzą się zgłosić, że są po prostu ofiarami, one w jakimś sensie czują się winne. Taki anonimowy telefon może je skłonić do tego, aby powiedzieć "stop" - zaznaczyła.

Agnieszka Ścigaj i Katarzyna Piekarska mówiły również o finansowaniu in vitro, a także o tzw. pigułce "dzień po". Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi:
Łukasz Walewski
Goście: Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) i Katarzyna Piekarska (SLD)
Data emisji: 8.03.2016
Godzina emisji: 17.45

mr/mk

Czytaj także

Protest Kobiet. "Wzywamy do podjęcia rzeczowej debaty społecznej i politycznej"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 15:11
Działania premier Beaty Szydło nie skupiają się na codziennym dobrostanie polskich kobiet oraz ich zdrowiu - zarzuciły w liście skierowanym do szefowej rządu działaczki Protestu Kobiet. Według nich celem rządu jest ubezwłasnowolnienie i upodlenie kobiet.
rozwiń zwiń