Świat na krawędzi wojny? Echa 72. Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 18:48
- To co robi Kim Dzong Un i jego przodkowie to tak naprawdę chęć utrzymania swojego władztwa nad Koreą Północną. Jest to w lepszy czy gorszy sposób dokonywane we współpracy z innymi państwami m.in. Chinami - mówił na antenie radiowej Trójki Paweł Fleischer (Fundacja Pułaskiego).
Audio
  • Eksperci mówili o napiętej sytuacji w wielu miejscach na świecie (Puls Trójki)
Pomnik 11 czerwca w Pjongjangu, stolicy Korei Północnej
Pomnik 11 czerwca w Pjongjangu, stolicy Korei PółnocnejFoto: Attila JANDI/Shutterstock.com

Przez działania Korei Północnej coraz częściej w ciągu ostatnich lat słyszymy, że "świat stanął na krawędzi wojny". Czy to czysto publicystyczne rozważania czy realne zagrożenie? Na trwającym w Nowym Jorku 72. Zgromadzeniu Ogólnym ONZ wybrzmiewają podobne tony.

Ekspert PISM podkreśłił, że Zgromadzenie Ogólne to swoisty "teatr". - Zazwyczaj właśnie we wrześniu jesteśmy świadkami takiego wielkiego teatru, który się odbywa w Nowym Jorku. Zgromadzenie Ogólne skupia głowy państw, szefów rządów, ministrów spraw zagranicznych i jest rodzajem takiego parlamentu, czy też wiecu światowego, gdzie te wszystkie najważniejsze sprawy są omawiane - mówił Rafał Tarnogórski.

- Jak się patrzy na ZO ONZ to zapamiętuje się takie najbardziej znaczące wystąpienia. Prezydent Donald Trump sprostał zadaniu i zainteresował światową opinię tym, co się w Nowym Jorku dzieje - dodał.

- Faktycznie dochodzi do ilości incydentów. Państwa zlokalizowane w Azji Południowo-Wschodniej są zaniepokojone testami rakiet Korei Północnej. Mamy problem jeśli chodzi o Bliski Wschód i walkę z Państwem Islamskim, choć tu możemy zaobserwować spadek ekspansji (…) ale pojawiają się też inne problemy, jak choćby ostatnio w Birmie, gdzie dochodzi do czystek na mniejszości muzułmańskiej, mamy fatalną sytuację Wenezueli - stwierdził ekspert Fundacji Pułaskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Rafał Tarnogórski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Paweł Fleischer (Fundacja Pułaskiego)
Data emisji: 20.09.2017
Godzina emisji: 17.45

dcz/

Czytaj także

"Juncker rozgląda się za swoim przyszłym stanowiskiem"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 18:30
Szef Komisji Europejskiej podkreśla konieczność utrzymania jedności Unii, choć podkreśla, że strefa euro to przyszłość. Jean-Claude Juncker wygłosił w Strasburgu, na sesji plenarnej Europarlamentu, doroczne przemówienie o stanie Wspólnoty. Wystąpienie szefa KE w radiowej Trójce komentowali wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki z SLD i eurodeputowany PiS, Karol Karski.
rozwiń zwiń