Czy zmiany w wyborach samorządowych są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 19:52
Nie cichnie dyskusja wokół zmian zapowiadanych przez Prawo i Sprawiedliwość w kwestii zasad przeprowadzania wyborów samorządowych. Czy powinny się odbyć tydzień przed lub tydzień po 11 listopada oraz czy potrzebne są np. dwie komisje? Na pytania odpowiadali goście "Pulsu Trójki": Jacek Żalek, wiceprzewodniczący klubu PiS, oraz poseł Jacek Wilk z klubu Kukiz'15.
Audio
  • Jacek Żalek i Jacek Wilk o wyborach samorządowych (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EASTNEWS/Andrzej Hulimka/REPORTER

- Czeka nas dyskusja na ten temat. To są propozycje zgłoszone, żeby uniknąć sytuacji z poprzednich wyborów, kiedy doszło do ogromnych nieprawidłowości, co wiązało się z dużym wypaczeniem wyników. Takich przypadków mieliśmy naprawdę dużo. Trzeba jednak uniknąć sytuacji, że stulecie obarczone będzie dolegliwością ostrej walki politycznej, bo to będzie pierwszy po wyborach sprawdzian dla polityków. Wtedy może się okazać, że na uroczystościach państwowych zamiast flag narodowych będziemy mieli flagi partii politycznych – powiedział Jacek Żalek.

– Jeżeli chodzi o zmiany techniczne, które pozwolą sprawdzić, czy nie ma fałszerstw, to jestem zdecydowanie na tak. Nie są też potrzebne dwie komisje – stwierdził z kolei Jacek Wilk.  Wystarczy tylko kontrolować przebieg liczenia głosów i to w zupełności wystarczy. Jeżeli chodzi o termin to każdy, który jest wygodny powinien być rozważany. Ja tu nie widzę moralnych przeszkód, by nie robić tego w święto niepodległości – dodał gość Trójki.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz  
Goście: Jacek Żalek (wiceprzewodniczący klubu PiS), Jacek Wilk (Kukiz'15)
Data emisji: 18.10.2017 
Godzina emisji: 17.44

koz/mk

Czytaj także

Sondaż CBOS podzielił polityków. Co wpływa na sympatie wyborcze Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 10:30
Według sondażu CBOS z początku października na PiS zagłosowałoby 47 procent wyborców. Wyniki badania poparcia dla partii politycznych na półmetku kadencji komentowali politycy w "Śniadaniu w Trójce". Przyczyny dużej różnicy między partią rządzącą a pozostałymi ugrupowaniami interpertowali na różne sposoby. Opozycja deklarowała chęć zjednoczenia sił przed wyborami samorządowymi.
rozwiń zwiń