Sprawa "polskich obozów śmierci". "Edukacja na wszystkich szczeblach jest niezbędna"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 18:24
– Przede wszystkim trzeba przedstawiać fakty historyczne – mówił w "Pulsie Trójki" Adam Przegaliński, rzecznik IPN. – Nie mamy do czynienia z pojedynczymi błędami – stwierdził z kolei Czesław Bielecki, były poseł.
Audio
  • Adam Przegaliński i Czesław Bielecki o "polskich obozach śmierci" (Puls Trójki)
Brama niemieckiego obozu Auschwitz
Brama niemieckiego obozu AuschwitzFoto: S-F/shutterstock.com

We wtorek w samo południe ruszył serwis GermanDeathCamps.info portalu PolskieRadio.pl. Serwis internetowy GermanDeathCamps.info powstał w związku z pojawiającymi się regularnie w światowych mediach kłamstwami o "polskich obozach śmierci". Na stronie gdc.polskieradio.pl zgromadzone zostało kompendium wiedzy związanej z niemieckimi, nazistowskimi obozami koncentracyjnymi i zagłady.

german kopia 663.JPG
Serwis GermanDeathCamps.info portalu Polskiego Radia

Czesław Bielecki uważa, że edukacja na wszystkich szczeblach jest niezbędna. Jak mówił były poseł, konflikty ostatnich dni pokazują, że każdy opowiada swoją historię i ma swój punkt widzenia. – Dobrze, kiedy w otwartym dialogu te punkty widzenia konfrontuje się – podkreślił gość Trójki.

Adam Przegaliński zgodził się ze swoim przedmówcą, że wciąż trzeba edukować społeczeństwo. Jego zdaniem jest młode pokolenie, które potrzebuje wiedzy w tym temacie.

– IPN stworzył portal "Truth about camps" ("Prawda o obozach śmierci"), rok temu ujawnił też listę załogi niemieckiego, nazistowskiego obozu Auschwitz. Te inicjatywy są jednak ciągle potrzebne, gdyż jeśli wpisze się po angielsku w wyszukiwarce "polskie obozy śmierci" to wyświetli się ponad 5 milionów wpisów. To przerażające, jak łatwo wypisywać bzdury i szkalować Polskę – wyjaśnił rzecznik IPN.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Adam Przegaliński (rzecznik IPN) i Czesław Bielecki (były poseł)
Data emisji: 30.01.2018
Godzina emisji: 17.45

mr/kw

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: potrzebujemy dialogu, żeby wyjaśnić nieporozumienia, jeśli chodzi o interpretację zapisów ustawy o IPN

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 10:40
- Dzisiaj także Izrael ma interes w tym, żeby mieć dobre relacje z Polską. Narażanie ich na szwank jest działaniem na szkodę także interesów tego państwa – przekonywał w "Sygnałach dnia" szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń