X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Rocznica powstania w getcie warszawskim to okazja, by łączyć, a nie dzielić"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 19:12
– 19 kwietnia to jedna z najważniejszych dat w historii Izraela – stwierdził na antenie Trójki rzecznik ambasady Izraela w Polsce Michał Sobelman. Zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma mówił z kolei, że Polacy coraz więcej wiedzą na temat tego wydarzenia.
Audio
  • Michał Sobelman i Mateusz Szpytma o rocznicy powstania w getcie warszawskim (Puls Trójki)
Złożenie kwiatów przy płycie pamiątkowej na Placu Bohaterów Getta Warszawskiego
Złożenie kwiatów przy płycie pamiątkowej na Placu Bohaterów Getta WarszawskiegoFoto: PAP/Maciej Kulczyński

75 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, w warszawskim getcie wybuchło powstanie. Było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta, podjętej w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Powstanie było pierwszym aktem zbrojnego oporu w mieście, w okupowanej przez niemiecką III Rzeszę Europie. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– To rocznica związana z historią Polski i Izraela. Uroczystości związane z tą datą pamiętam jeszcze z czasów, gdy byłem dzieckiem. W Izraelu data powstania jest ruchoma, także święto to różnie wypada. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to jedna z najważniejszych dat w historii Izraela. Jest ona bolesna, ale też związana z chwałą. Bohaterowie z getta warszawskiego to bohaterowie współczesnego Izraela i zawsze nimi pozostaną – powiedział Michał Sobelman.

Mateusz Szpytma dodał, że "Polacy coraz więcej wiedzą na temat tego wydarzenia". – Pokazują to najnowsze badania opinii publicznej i to zdecydowanie cieszy. Ponadto, gdyby wysłuchać dzisiejszych wystąpień prezydenta i strony żydowskiej, to widać próbę wykorzystania tej rocznicy, by łączyć, a nie dzielić. Ta historia jest podstawą, by mówić pozytywnie o wspólnych dziejach – dodał wiceprezes IPN.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Michał Sobelman (rzecznik Ambasady Izraela w Polsce), Mateusz Szpytma (zastępca prezesa IPN)
Data emisji: 19.04.2018
Godzina emisji: 17.45

koz/ml

Czytaj także

Czym była organizacja Betar?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 22:00
– Była to przedwojenna żydowska organizacja narodowo-radykalna – tłumaczy w dużym skrócie dr Piotr Gontarczyk.
rozwiń zwiń