Zgromadzenie Parlamentarne NATO. Jak należy traktować Rosję?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 19:39
– Jest szereg państw, które w jakiś sposób mają ścisłe relacje ze stroną rosyjską i one to artykuują wprost – powiedział w "Pulsie Trójki" Marek Opioła, przewodniczący polskiej delegacji, po warszawskiej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Audio
  • Marek Opioła o sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie (Puls Trójki)
Marek Opioła
Marek OpiołaFoto: PAP/Paweł Supernak

W Sejmie zakończyła się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Na zakończenie obrad parlamentarzyści przyjęli Deklarację o Zapewnieniu Jedności i Wiarygodności NATO. Celem dokumentu jest przedstawienie politycznych celów, które zdaniem parlamentarzystów powinny podjąć rządy państw na lipcowym szczycie NATO w Brukseli. Zbliżające się spotkanie przywódców ma omówić między innymi politykę wobec Rosji. NATO chce kontynuowania polityki odstraszania i utrzymywania otwartości na dialog, a sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg oczekuje, że lipcowy szczyt NATO w Brukseli powtórzy silny przekaz na temat Rosji.

Więcej informacji i komentarzy na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce". 

– Jest szereg państw, które w jakiś sposób mają ścisłe relacje ze stroną rosyjską i one to artykułują wprost – powiedział Marek Opioła i dodał, że w pełni zgadza się ze słowami Jensa Stoltenberga. Gość Trójki przypomniał też, że to "Kreml jest aktywnym graczem, który wykorzystuje swoje siły zbrojne i swój potencjał militarny do straszenia". Marek Opioła wskazał na zachowanie rosyjskich myśliwców i okrętów na Morzu Bałtyckim i częstotliwość prowadzonych przez Rosję ćwiczeń wojskowych.

Czy Polska skorzystała w jakiś sposób na organizacji sesji w Warszawie? Czy sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO stała się celem ataku hybrydowego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Marek Opioła (przewodniczący polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO)
Data emisji: 28.05.2018
Godzina emisji: 17.44

fc/mk

Czytaj także

Andrzej Duda: chcemy, by w Polsce mieściło się dowództwo wojsk lądowych NATO

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 18:11
Polska chce być gospodarzem jednego z nowych dowództw wojsk lądowych NATO. Taką deklarację powtórzył prezydent. Andrzej Duda rozmawiał o tym w Warszawie z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.
rozwiń zwiń