Ekspert o sprawie Skripala: morderstwa to stały element polityki Rosji

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 19:23
Brytyjczycy ogłosili, że jako podejrzanych w sprawie ataku na byłego rosyjskiego szpiega Skripala zidentyfikowali dwóch Rosjan – agentów GRU. Londyn wskazuje, że to morderstwo musiał zatwierdzić Kreml. O sprawie rozmawiali w Trójce Wiktor Ross i Paweł Kowal.
Audio
  • Były wiceszef MSZ Paweł Kowal i dyplomata Wiktor Ross o próbie zabójstwa byłego agenta Siergieja Skripala (Puls Trójki)
Zdjęcia podejrzanych o atak na Siergieja Skripala
Zdjęcia podejrzanych o atak na Siergieja SkripalaFoto: PAP/EPA/LONDON METROPOLITAN POLICE / HANDOUT

– Rosja ma długą historię morderstw politycznych za granicą – mówił dyplomata Wiktor Ross. Jak stwierdził, to stały element działania służb Rosji za granicą.  Gość Trójki wymienił tutaj m.in. przypadek Lwa Trockiego, Symona Petlury, a niedawno podejrzaną śmierć Borysa Bierezowskiego, zabójstwo Aleksandra Litwinienki. Z kolei z dochodzeń brytyjskich wynika, że w latach 2003-2016 doszło aż do 14 bardzo podejrzanych morderstw, wkrótce ma być opublikowany protokół angielskich służb, przedstawiający wyniki tych dochodzeń.

Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych, powiedział, że strach jest narzędziem gry politycznej Kremla od zawsze. Strach może powodować, że ludzie będą głosować tak, a nie inaczej. Po drugie Kreml pokazuje Zachodowi, że w kraju NATO możliwa jest tego rodzaju operacja. Paweł Kowal mówił, że Brytyjczycy przedstawili bardzo szczegółową dokumentację w sprawie Siergieja Skripala.   

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Ross zaznaczył, że Kreml chce powiązać śledztwo z brytyjskim, bo ten sposób próbuje wymusić na innych państwach uznanie, że Moskwa nie ma z tym nic wspólnego.

Paweł Kowal stwierdził, że te zdarzenia zamrożą relacje Londynu i Moskwy co najmniej na kilka lat. Więcej w audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech 
Goście: Wiktor Ross (dyplomata) Paweł Kowal (b. wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 06.09.2018
Godzina emisji: 17.45

agkm/ml

Czytaj także

Brytyjska premier: podejrzani o atak na Skripala to oficerowie GRU. Wezwano rosyjskiego charge d'affaires

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 21:28
Mężczyźni podejrzani przez prokuraturę o próbę zabójstwa Siergieja Skripala zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i musieli działać za przyzwoleniem władz w Moskwie. Decyzja o ataku musiała być podjęta na najwyższych szczeblach. Takie informacje przekazała premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Po południu brytyjskie MSZ wezwało rosyjskeigo charge d'affaires.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak działali truciciele z GRU, jakie dowody zgromadziła policja? Pytania i odpowiedzi w sprawie ataku na Skripala

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 21:28
Londyn ujawnił dziś, że w sprawie ataku na Siergieja Skripala podejrzanych jest dwóch oficerów GRU. Decyzję o otruciu byłego agenta wydały zatem zapewne najwyższe władze Rosji. Policja ujawniła, jak działali truciciele. Ślady nowiczoka były w hotelu, w którym nocowali. Brytyjska premier oznajmiła, że decyzja o napaści musiała zapaść na najwyższych szczeblach włady w Rosji. Brytyjskie MSZ wezwało rosyjskiego charge d'affaires.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA, Francja, Niemcy, Kanada: za atakiem na Skripala stoi Kreml. Będzie ciąg dalszy

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 18:58
Liderzy Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Niemiec, Kanady wydali wspólne oświadczenie w związku z atakiem na byłego agenta Siergieja Skripala z użyciem nowiczoka. Zapowiedzieli dalsze działania w tej sprawie.
rozwiń zwiń