X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik: nie będzie paraliżu Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 19:20
– Będzie I prezes SN. Sądzę, że zgromadzenie zostanie zwołane, gdy zostanie uzupełniona wystarczająca liczba wakatów. Pięciu kandydatów zostanie przedstawionych (prezydentowi, red.) – mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, pytany, czy nie dojdzie do paraliżu Sądu Najwyższego. 
Audio
  • Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik o zmianach w wymiarze sprawiedliwosci (Puls Trójki)
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik
Wiceminister sprawiedliwości Michał WójcikFoto: PAP/Rafał Guz

Wiceminister sprawiedliwości stwierdził, że ”w tle trzeba mieć odpowiedzialność za państwo”. Nie może tak być, że sędzia idzie na protest, występuje w Uniwersytecie Latającym (...) – powiedział wiceminister sprawiedliwości. Dodał, że by zostać politykiem, trzeba przestać być sędzią.  

Michał Wójcik podkreślił, że trzeba zmienić wymiar sprawiedliwości na lepszy.

Wcześniej prof. Małgorzata Gersdorf zapowiadała że w świetle konstytucji wciąż jest I prezesem SN, ale że nie zamierza "przykuwać się do kaloryfera”. 

Pytania prejudycjalne 

Obecnie kolejne sądy zwracają się do Trybunału Sprawiedliwości UE, zadają pytania prejudycjalne. Chcemy, by TSUE zbadał, czy nowele o ustroju sądu powszechnych i o KRS nie ograniczają niezależności sądów i niezawisłości sędziów – tak argumentował to zapytanie np. sędzia Igor Tuleya.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik skomentował, że każdy sąd ma prawo zwrócić się do TSUE z pytaniem prejudycjalnym o wykładnię prawa unijnego. Jednak, jak mówił, może być to niebezpieczne. Jak argumentował, Sąd Okręgowy w Łodzi wystąpił z pytaniem prejudycjalnym w sprawie między gminą a skarbem państwa. By to zrobić, musiał wydać postępowanie o zawieszeniu postępowania. A potem, jak dodał, ew. odsetki zapłacą obywatele.

Wiceminister sprawiedliwości wspomniał też o wniosku Sądu Okręgowego w Warszawie.  Pojawia się tam nazwisko (sędziego Igora) Tuleyi (…). Sprawa dotyczy gangu mokotowskiego, osób, które są oskarżone o bardzo poważne przestępstwa – mówił.

  Wedle mojej wiedzy Prokuratura Okręgowa ma wystąpić o to, by sąd zdecydował się wycofać pytanie prejudycjalne i chyba będzie złożone zażalenie w sprawie zawieszenia postępowania. To nieodpowiedzialne – mówił.

Więcej w audycji.

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik
Data emisji: 07.09.2018
Godzina emisji: 17.44

agkm/kw

Czytaj także

Media: Ułaszonek-Kubacka wycofała swoją kandydaturę do SN

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 20:20
Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, która uzyskała rekomendację Krajowej Rady Sądownictwa na sędzię Sądu Najwyższego, wycofała swoją kandydaturę – poinformowało PAP źródło zbliżone do sprawy. Ułaszonek-Kubacka zapowiedziała też skargę nadzwyczajną od orzeczenia sądu dyscyplinarnego w jej sprawie - wynika z informacji PAP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sąd Okręgowy w Warszawie wystąpił do TSUE z pytaniem prejudycjalnym

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 12:00
Sąd Okręgowy w Warszawie wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem prejudycjalnym dot. interpretacji prawa unijnego w zakresie niezależności postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce. Pytanie zostało skierowane na kanwie sprawy kryminalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postępowanie ws. gangsterów zawieszone. Sędzia Tuleya najpierw poczeka na odpowiedź TSUE

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 16:26
Prokurator, kierując się dobrem osób pokrzywdzonych przez tzw. gang mokotowski i koniecznością szybkiego ukarania sprawców, wystąpi do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o cofnięcie pytania prejudycjalnego skierowanego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - poinformowała płocka prokuratura.
rozwiń zwiń