Wiceszef MSZ: to nie jest wizyta wizerunkowa, po wspólne zdjęcie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 18:33
– Zaangażowanie USA w projekt Inicjatywa Trójmorza, bezpieczeństwo energetyczne i obecność wojsk USA w regionie to najważniejsze oczekiwania w związku z wizytą Andrzeja Dudy w Waszyngtonie – powiedział w "Pulsie Trójki" wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki.
Audio
  • Bartosz Cichocki o wizycie Andrzeja Dudy w USA (Puls Trójki)
Bartosz Cichocki
Bartosz CichockiFoto: Trójka

Rozmowa w cztery oczy prezydentów w Białym Domu i spotkanie w szerszym gronie z bliskimi współpracownikami to główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. Pytany o szczegóły przygotowań do wtorkowej wizyty, wiceminister odpowiedział, że "miniony tydzień był bardzo intensywny". – Zarówno w grafiku ministra Szczerskiego w kontaktach ze stroną amerykańską, jak i w grafiku ministra Błaszczaka, który już od kilku dni jest w Waszyngtonie. Te dwie ścieżki sprzyjają rezultatowi i sukcesowi wizyty – podkreślił gość radiowej Trójki.

Dodał, że oczekiwania, zarówno ze strony prezydenta, jak i premiera RP co do wizyty, są podobne. – To jest zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w projekt Inicjatywa Trójmorza, to jest bezpieczeństwo energetyczne i obronność, czyli obecność wojsk USA w naszym regionie – dodał.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Bartosz Cichocki podkreślił, że spotkania nie tylko z Donaldem Trumpem, ale i jego najbliższymi współpracownikami m.in. z wiceprezydentem i sekretarzem stanu, należy odczytywać jako "wyjazd na zasadniczą rozmowę, która wytyczy kierunek relacji na lata". – Nie jest to wizyta wizerunkowa, po wspólne zdjęcie, ani dla podniesienia temperatury w tym czy drugim państwie – powiedział Bartosz Cichocki.

Więcej w dalszej części audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Bartosz Cichocki (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 17.09.2018
Godzina emisji: 17.44

tjak/gs

Czytaj także

Krzysztof Szczerski: sojusz z USA kluczem do bezpieczeństwa Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 10:06
– W świecie, który nam sie wyłania, dalszy sojusz polsko-amerykański zdaje się być kluczem dla naszego bezpieczeństwa – podkreślił Krzysztof Szczerski. Szef Gabinetu Prezydenta RP mówił w Trójce o planach, jakie ma Polska wobec USA w związku z wrześniowym spotkaniem Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie Donald Trump - Andrzej Duda w Waszyngtonie. Biały Dom podał datę

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 19:12
18 września prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyjmie w Białym Domu prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Poinformował o tym w komunikacie Biały Dom. – To jest dla nas istotny symbol – mówiła w "Debacie dnia" w Polskim Radiu 24 Katarzyna Kozłowska, publicystka "Dziennika Gazety Prawnej". W dyskusji wziął udział również politolog Paweł Krulikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef Kancelarii Prezydenta: ważnym punktem wizyty rozmowa w "cztery oczy" z Donaldem Trumpem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 11:56
- Prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowej wizyty w Białym Domu będzie rozmawiał nie tylko z prezydentem USA Donaldem Trumpem, ale również z wiceprezydentem Mikem Pencem - poinformował w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
rozwiń zwiń