X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Michał Wójcik: mówienie o tym, jakie będzie orzeczenie TSUE w sprawie SN, to wróżenie z fusów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 18:59
- Nie wiem, czy orzeczenie TSUE w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym będzie korzystne czy nie, bo to w tej chwili wróżenie z fusów. Strona polska przedstawiła swoje stanowisko i to jest bardzo wartościowa sprawa, bo sędziowie muszą zapoznać się też z jej argumentacją – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który był gościem "Pulsu Trójki".
Audio
  • Wiceminister sprawiedliwości odnośnie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym (Puls Trójki)
Michał Wójcik
Michał WójcikFoto: PR3

W piątek w Luksemburgu odbyła się rozprawa, podczas której Komisja Europejska i Polska przedstawiły swoje racje odnośnie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym. Na podstawie zaprezentowanych argumentów Wielka Izba Trybunału, złożona z 15 sędziów, orzeknie czy wstępna decyzja wiceprezes Trybunału o zawieszeniu ustawy zostanie podtrzymana, czy też uchylona.

Ta wstępna decyzja została ogłoszona 19 października, a Polska dostała miesiąc na poinformowanie, jak dostosowała się do postanowienia o przywróceniu wysłanych na emeryturę sędziów i wstrzymaniu nowych nominacji. Termin upływa w poniedziałek.

- Trudno powiedzieć, czy TSUE podtrzyma ten środek tymczasowy, który cofa zmiany w Sądzie Najwyższym. Nie wiem, czy orzeczenie Trybunału będzie korzystne czy nie, bo to w tej chwili wróżenie z fusów. Natomiast strona polska przedstawiła swoje stanowisko i to jest bardzo wartościowa sprawa, ponieważ sędziowie muszą się zapoznać również z argumentacją strony rządowej – podkreślił Michał Wójcik. - Wyrok w sprawie zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym jeszcze nie zapadł. Dlatego, że to postanowienie było postanowieniem prowizorycznym i dla nas, nie ukrywam, dziwne w swojej treści - dodał.

Wiceminister sprawiedliwości odniósł się także do prawnego zawirowania, jakie panuje w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. – Pamiętajmy o jednej rzeczy. Co będzie w sytuacji, jeżeli postanowienie będzie zupełnie inne niż wyrok, który ma być wydany za kilka miesięcy? Anarchia. Przyjmując prowizoryczne postanowienie trzeba przyjąć także hipotetyczną sytuację, że za kilka miesięcy wyrok może być innej treści niż to postanowienie – zaznaczył Michał Wójcik.

Przypomniał, że prof. Małgorzata Gersdorf dziś nie jest prezesem Sądu Najwyższego. – Polskie prawo jest jednoznaczne, więc w sytuacji, o której dzisiaj mówimy, pani Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku, a więc byłym pierwszym prezesem Sądu Najwyższego – podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)
Data emisji: 16.11.2018
Godzina emisji: 17.45

bb/