Spór nauczycieli z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Wiceminister: apeluję o cierpliwość

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 18:24
– Istotą rzeczy jest dobro dziecka i apelowałbym do nauczycieli o cierpliwość, ponieważ toczą się rozmowy i będziemy odpowiednio reagować na dane postulaty – powiedział w radiowej Trójce Maciej Kopeć, wiceminister w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Audio
  • Maciej Kopeć: apeluję o cierpliwość (Puls Trójki)
Podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć podczas briefingu w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialogu w Warszawie
Podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć podczas briefingu w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialogu w WarszawieFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczyna procedurę zmierzającą do sporu zbiorowego i zapowiada strajk w oświacie. Spotkanie minister edukacji Anny Zalewskiej z reprezentantami Związku Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych oraz oświatowej "Solidarności" nie przyniosło porozumienia.

– Przez ostatnie lata narosło wiele oczekiwań i ja to rozumiem, a nauczyciele ostatni raz podwyżkę mieli w 2012 roku – powiedział Maciej Kopeć. Blisko 90 proc. nauczycieli w ramach protestu ma pójść na zwolnienia lekarskie.  – Jako nauczyciel, który przez 30 lat przygotowywał uczniów, tylko raz byłem na zwolnieniu. Ta sytuacja jest dla rodziców bardzo kłopotliwa. Nie do przyjęcia jest nazywanie zwolnienia L4 protestem – dodał wiceminister.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Istotą rzeczy jest dobro dziecka i apelowałbym do nauczycieli o cierpliwość, ponieważ toczą się rozmowy i będziemy odpowiednio reagować na dane propozycje. Postulat podwyżki o tysiąc złotych miesięcznie został złożony w poniedziałek, więc trudno oczekiwać, żeby w piątek ktoś odpowiedział skąd znaleźć w budżecie państwa 18 mld. Konieczne jest doprowadzenie do zakończenia tych sporów i pozytywne zakończenie dialogu – przyznał gość Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Maciej Kopeć (wiceminister w Ministerstwie Edukacji Narodowej)
Data emisji: 11.01.2019
Godzina emisji: 17.45

dn/IAR/kw