Przekop Mierzei Wiślanej. Jaki będzie miał wpływ na środowisko?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 19:31
Ekolodzy i część okolicznych mieszkańców protestują przeciwko przekopowi Mierzei Wiślanej. Stowarzyszenie Eko-Unia złożyło skargę do Komisji Europejskiej, a Bruksela sprawą się zainteresowała. Na inwestycję poskarżyła się UE także Rosja, argumentując, że zagraża ona ekologii Zalewu Wiślanego. Przedstawiciele rządu argumentują z kolei, że Polska potrzebuje tej inwestycji z powodów gospodarczych, społecznych, rozwojowych, a także ma wpływ na bezpieczeństwo kraju.
Audio
  • Spór wokół przekopu Mierzei Wiślanej? (Puls Trójki)
Wycinka drzew w miejscu planowanego przekopu na Mierzei Wiślanej
Wycinka drzew w miejscu planowanego przekopu na Mierzei WiślanejFoto: PAP/Marcin Gadomski

Ewa Zajączkowska z wSensie.pl zwróciła uwagę na schemat działania organizacji ekologicznych. Jak zauważyła, protesty zawsze pojawiają się tam, gdzie ma powstać jakaś inwestycja, albo tam, gdzie jesteśmy pionierami w jakiejś produkcji rolnej, np. opartej na zwierzętach. – Wszędzie tam pojawiają się ekolodzy, wszędzie tam pojawiają się obrońcy praw zwierząt i wszędzie tam pojawia się zawsze obcy interes – stwierdziła Ewa Zajączkowska. Przypomniała, że przekop był planowany od lat i mówił o tym zarówno rząd Jarosława Kaczyńskiego, jak i Platformy Obywatelskiej. Oceniła, że obecne protesty przeciwko inwestycji mają podłoże polityczne. – Spór jest o to, że wycięto 0,5 proc. zasobów leśnych Mierzei Wiślanej – stwierdziła.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

– Przypomnę państwu, kto głosował za budową tej inwestycji. Za nią głosowały prawie wszystkie polskie partie – powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace Polska, odnosząc się do kontekstu politycznego. Podkreślił, że inwestycja jest absolutnie nieopłacalna i szkodliwa dla środowiska, motywowana interesem politycznymi i związana z wyborami. Szypulski wskazał, że mamy przepisy i procedury służące ocenie wpywu inwestycji na środowisko i w tym przypadku to prawo jest obchodzone. – Nie mówimy o lesie, ale o naruszeniu ekosystemu Zalewu Wiślanego i Mierzei Wiślanej – powiedział ekolog.

Kto ma rację w tym sporze? Zapraszamy do wysłuchania argumentów w dyskusji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Ewa Zajączkowska (wSensie.pl), Paweł Szypulski (Greenpeace Polska)
Data emisji: 21.02.2019 
Godzina emisji: 17.44

fc/mk

Czytaj także

Przekop Mierzei Wiślanej. Od pomysłu do realizacji - ANALIZA

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 12:22
Idea przekopu Mierzei Wiślanej jest obecna od dawna. Budowniczy Gdyni Eugeniusz Kwiatkowski pisał o niej już w 1945 roku. Realnych kształtów zaczęła nabierać w 2007 roku, gdy rząd Jarosława Kaczyńskiego podjął uchwałę o przystąpieniu do prac i ustanowił program, zakładający finansowanie tej inwestycji przez sześć lat. Dziś wykonano kolejny ważny krok.
rozwiń zwiń